Pašerácké ponorky plné drog už míří i do Evropy

Ponorka připravená pašeráky na cestu s drogami byla odhalena ještě dřív, než stačila vyplout. (Policía Nacional @policia)

Ponorka připravená pašeráky na cestu s drogami byla odhalena ještě dřív, než stačila vyplout. | FOTO: Policía Nacional @policia

Policie ve Španělsku zabavila podomácku vyrobenou ponorku schopnou přepravit až dvě tuny drog. Modré plavidlo o délce devět metrů bylo objeveno v průmyslovém skladišti v jižní části města Málaga. Akce byla součástí širší operace, do níž bylo zapojeno pět dalších států a kriminální agentura EU Europol.

Policie oznámila, že během razií po celém Španělsku bylo zadrženo 52 lidí a byl zadržen velký úlovek v podobě kokainu a hašiše. Objevena byla také drogová laboratoř.

Eric Drooker

Policie se domnívá, že ponorka vyrobená z laminátu a překližky byla připravována k pašování drog, ale dosud nebyla použita.

Ponorky jsou mezi pašeráky zjevně oblíbené. V roce 2019 byla v severozápadním Španělsku po najetí plavidla na mělčinu odhalena ponorka naložená více než dvěma tunami kokainu. Dva lidé byli zadrženi, třetímu se podařilo uprchnout.

Předpokládalo se, že ponorka pochází z Kolumbie, a policie zahájila vyšetřování. Ponorky byly pro pašování drog zatím hodně využívány na trasách z Latinské Ameriky do Spojených států.

Pašeráci ovšem využívají i jiné neotřelé způsoby. Jeden Brazilec v roce 2018 pašoval drogy do Portugalska v umělých hýždích. Do dvou polštářků upevněných plavkami se mu povedlo nacpat jeden kilogram kokainu. Nakonec byl ale na mezinárodním letišti v Lisabonu zatčen. Do uměle vylepšeného“ pozadí se mu vešlo 5000 jednotlivých dávek kokainu.

V roce 2013 byly odhaleny tři ženy z Kolumbie, které byly převlečeny za řádové sestry a skrývaly drogy pod hábity. K ukrytí drog byly už použity i duté ananasy.

(Zdroj: BBC.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články