Pasy vydané ruskými okupanty nebude Evropa uznávat, rozhodly členské státy EU

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Evropská unie nebude uznávat ruské pasy vydané na okupovaných územích Ukrajiny nebo lidem v těchto regionech žijícím. Shodli se na tom ve čtvrtek zástupci členských států vedených českým předsednictvím a Evropského parlamentu.

Omezení reagující na ruskou invazi na Ukrajinu a expanzivní politiku Moskvy se bude vztahovat také na separatistické regiony Gruzie. Dohodu musí formálně odsouhlasit Rada EU a europoslanci, aby mohla vstoupit v platnost.

(Týdeník FORUM)

Ministři zahraničí unijních zemí se na společném postupu dohodli na konci srpna během neformálního jednání v Praze a nyní české předsednictví dojednalo konkrétní podmínky opatření se zástupci EP. Jednotlivé členské státy již neuznávají ruské pasy z ukrajinských území nyní, dohodnutá pravidla mají jejich postup sladit a lépe koordinovat omezení vstupu ruských občanů do schengenského bezhraničního prostoru.

Majitelé ruských pasů ze čtyř okupovaných oblastí na východě Ukrajiny a z Krymu nebudou na tyto doklady moci dostat vízum do Unie. Stejné restrikce se budou týkat i pasů z Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost na Gruzii Rusko podporuje.

Evropský blok se již dříve shodl na zpřísnění podmínek pro vydávání víz ruským turistům. Polsko či pobaltské země chtějí kvůli invazi přístup Rusů na území Unie omezit ještě výrazněji, na tom se však sedmadvacítka nedohodla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články