Zde je v kostce průběh dramatického dne plného emocí, kdy do poslední chvíle nebylo jisté, zda budou unesení opravdu propuštěni.
7:00 V pátek v sedm ráno izraelského času začíná příměří mezi Hamásem a Izraelem. Přesně v 7.15 Hamás střílí několik raket na Izrael. Už ve čtvrtek večer navíc Hamás oznámil porušení další podmínky příměří – umožnit Červenému kříži navštívit rukojmí. Izrael přesto pokračuje v dohodě a dodržuje příměří.
14.00 Na jednom z hlavním telavivských náměstí se shromažďují rodiny unesených. Rodiny již včera dostaly informaci, kdo má být propuštěn a kdo zatím ne, ale jsou zde i rodiny těch, kteří propuštěni nebudou. Mezi rodinami unesených panuje obrovská solidarita, navzájem se podporují a ti, jejichž drazí zatím propuštění nebudou, říkají, že jsou šťastní za každého propuštěného, i když to není jejich syn či dcera.
16.00 Má začít předávání rukojmích, ale zatím se nic neděje. Zároveň začíná šestihodinová přestávka v používání dronů, kterými Izrael sleduje pohyb Hamásu nad zemí. Také začínají přejíždět hranici kamiony s humanitární pomocí a – což je pro Hamás zásadní – s palivem. Hamás používá palivo pro pohon ventilátorů v podzemních tunelech a pro střílení raket.
16:15 Již v průběhu dopoledne bylo oznámeno, že bude navíc – mimo dohodu – propuštěno 12 Thajců, kteří byli také uneseni. Thajci v Izraeli pracují převážně v zemědělství a v době útoku dne 7. 10. se jich na území Izraele nacházelo několik tisíc. Dohodu o propuštění svých občanů dohodlo Thajsko s Iránem, a Irán to dohodl s Hamásem. Jak známo, Irán sponzoruje a vyzbrojuje Hamás a mají společnou protiizraelskou ideologii. (Dohodu s Izraelem zprostředkoval Katar, také velký spojenec Hamásu.) Asi patnáct minut po čtvrté hodině vychází deset Thajců (nikoliv 12) a jeden Filipínec.
16:30 Nervozita stoupá. Rodiny unesených tvoří kruh, objímají se a zpívají. Přicházejí zprávy, že teroristické hnutí Hamás začíná předávat rukojmí Červenému kříži na území Pásma Gazy.
16.59 Přichází zpráva, že třináct izraelských rukojmích přešlo gazanskou část hranice a nachází se na egyptské straně hraničního přechodu Rafah.
17.18 USA a Velká Británie oznamují, že mezi propuštěnými nejsou žádní jejich občané. Joe Biden se velmi snažil, aby byla propuštěna tříletá Abigail, které hamásníci před očima zavraždili oba rodiče. K tomu ale v této fázi nedošlo.
17.35 Unesení stále ještě nevyšli z egyptské části hraničního přechodu Rafah. V Tel Avivu na náměstí se zpívá.
17.49 Unesení jsou již v rukou Izraele, procházejí prvními lékařskými prohlídkami a rodiny začínají dostávat zprávy. Převzali si je izraelští vojáci, speciálně vyškolení k úkolu převzetí dětí a žen, které si prošly peklem a jejichž psychický, případně i fyzický stav je potenciálně velmi špatný. O pár minut později přichází zpráva, že jsou na cestě na hraniční přechod Kerem Shalom mezi Egyptem a Izraelem. V této chvíli již jsou na území Izraele a jsou rozváženi do šesti izraelských nemocnic, kde se setkají se svou rodinou. Toto jsou propuštění:
Doron Katz-Asher a její dvě děti Raz (4) a Aviv (2). Na Černou sobotu byly děti s matkou na návštěvě u své babičky v kibucu Nir Oz. Babička a její partner byli při útoku teroristů zavražděni, Doron s dětmi byly uneseny do Gazy. Jejich tatínek Joni se celých 50 dní zoufale snažil dosáhnout propuštění své rodiny všemi možnými způsoby, včetně kontaktování německého kancléře, protože jeho žena má také německé občanství.
Keren Mundar, její syn Ohad (9) a jeho babička Ruth. Avraham, manžel Ruth, nebyl propuštěn a zůstává v zajetí. Muže Hamás zatím propustit odmítá.
Danielle Aloni a její dcera Emilia (5). Danielle se před několika týdny objevila na propagačním videu Hamásu, kde jí teroristé přiměli, aby mluvila proti premiéru Netanjahuovi.
Adina, Channa, Margalit, Yaffa a Hanna – pět dam ve věku od 72 do 85 let.
Všech třináct propuštěných je z kibucu Nir Oz. Jejich propuštěním si Hamás koupil jeden den příměří, které doufá využít na konsolidaci sil. Vůdcové se možná pokusí uniknout z Gazy. Propouštění rukojmích by mělo stejným způsobem pokračovat v sobotu.