Patent na počítačovou myš byl udělen před padesáti lety

První myš vznikla v roce 1963. Patent byl udělen o sedm let později. (commons.wikimedia.org/Michael Hicks)

První myš vznikla v roce 1963. Patent byl udělen o sedm let později. | FOTO: commons.wikimedia.org/Michael Hicks

Sedmnáctý listopad má každý zafixovaný díky různým důvodům. Pro Douglase Engelbarta se stal dnem, kdy získal patent na svůj vynález, dnes už zcela nepostradatelnou počítačovou myš. Od roku 1970 uteklo již padesát let a „Indikátor pozice X-Y pro zobrazovací systém“ již prošel značným vývojem.

Myš, která získala své jméno díky kabelu, bez nějž se ještě před pár lety neobešla, spatřila světlo světa v roce 1963. Veřejnosti byla ovšem představena až o pět let později, přesně 9. prosince 1968. Přitom s první myšlenkou na tvorbu malého předmětu, který by dokázal ovládat tehdy ještě obří počítače, si Douglas Engelbart pohrával již v roce 1950. “Pro všechny jsem dlouhá léta byl pouze blázen,” vzpomínal na své začátky americký vědec.

Douglas Engelbart s prvním prototypem počítačové myši. (zdroj: wikipedia.org)

Přesně před padesáti lety pak Engelbart získal na „X-Y ukazatel” patent. Přesněji řečeno, jak uvádí Wikipedie, vynálezce tento patent (a dalších více než deset) získal pro firmu SRI International, jejímž byl zaměstnancem. To znamenalo, že za dnešní každodenní součást života mnoha lidí neobdržel ani dolar. 

Až do roku 1968 byla myš konstruována se dvěma na sebe kolmými kolečky, potom však společnost Telefungen představila dnes známější myš s gumovou kuličkou. Dalších čtrnáct let ještě trvalo, než se malé počítačové příslušenství dostalo do domácností. Až v roce 1982 totiž firma Apple představila svou verzi myši.

Díky Engelbartovi dnes pracujeme s počítačem tak snadno. (zdroj: wikipedia.org)

Poté už nebylo možné, aby ji kdokoliv ignoroval, včetně majitele Microsoftu Billa Gatese. Za pouhý rok se myš objevila i u “klasických” PC a začala dobývat hardwarový svět. V roce 1987 mělo svůj kousek již milion počítačových uživatelů, před 25 lety jich domov našlo sto milionů, dnešní počty hovoří o víc než miliardě. 

O tom se Engelbartovi, který zesnul v roce 2013 v 88 letech na selhání ledvin, v začátcích vynalézání ani nezdálo. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články