Patentované nesmysly doktorky Pekové

Soňa Peková (ČT)

Soňa Peková | FOTO: ČT

V řadě hoaxů, nesmyslů a blábolů kolem koronaviru jsem v posledních dnech zaznamenal novinku – koronáč je umělej, protože je patentovanej. Zatím nejhlasitěji a nejautoritativněji tuhle pitomost šířila paní doktorka Soňa Peková, známá odpůrkyně restriktivních protiepidemických opatření. Ano – řada koronavirů patentovaná je, a i na SARS-CoV-2 byla pravděpodobně podána řada, možná desítky, žádostí o patent. To však ani v nejmenším neznamená, že by byl ten virus umělý. Znamená to jen a jen to, že se výrobci příští vakcíny pokoušejí zajistit, aby jí mohli vyrábět na základě svých poznatků a výzkumu jen oni sami. Aby výsledek náročného výzkumu viru nemohl komerčně využívat někdo jiný než ten, kdo za obrovské peníze a pomocí svých nových nápadů a metod rozšifroval nějakou podstatnou část jeho genomu. 

O tom, že je koronavirus SARS-CoV-2 umělej, putují po facebooku fámy od jara. Vyrobili ho buď Číňani, nebo Američani, aby ho podstrčili Číňanům, ale každopádně jeho vývoj zaplatil Soros a ilumináti. Nejpádnějším argumentem bývalo, že trh, odkud se v Číně rozšířil, je nedaleko biologické laboratoře. Je to stejně štěpná myšlenka jako tvrzení, že jsem Zemanův agent, protože bydlím ani ne dva kilometry od Pražského hradu. Dokud však šlo jen o skromné fejzbukání, nebyl to velký problém. Nyní však začala umělost koronáče nesmyslnými výroky hlásat i lékařka v důležitém médiu.

FORUM 24 (archiv)

Koronavirus je prý produkt syntetické biologie…

Šestého října 2020 byl na serveru Reflexu zveřejněn rozhovor moderátora Čestmíra Strakatého s paní doktorkou Soňou Pekovou. Rozhovor plynul idylicky, až (od stopáže cca 15.05) jsem fakt zpozorněl. Paní doktorka totiž pronesla památný výrok: „Jak jsem od začátku tvrdila, že ten virus není přirozeného původu… O zoonotickou nákazu se patrně nejedná, protože žádní netopýři nebo luskouni nebyli popsáni, že by byli nemocní tady tím. Pokud je to zoonotická nákaza, tak to původní zvíře má chorobu, která se přenese na člověka. To vůbec nikdo neviděl. Už i teď se objevují práce, bohužel jenom na neimpaktovaných fórech, protože to nelze, ta cenzura je opravdu silná. Nelze to okomentovat nahlas. Ale ukazuje se, že virus je produktem syntetické biologie. Že je zinženýrovaný.“

Ve stopáži 21.47 pak paní doktorka dodává: „Vím, že na SARSové viry je tři tisíce patentů. Pokud je něco patentováno, tak to musí mít prvek inventivnosti. To znamená něčeho nového. Nelze patentovat přírodní kmeny. Už v roce 2014 Nejvyšší soud v Americe zneplatnil všechny patenty přírodních izolátů, přírodních genů. Tam se přišlo na to, že nelze patentovat něco, co je přírodního původu. (…) Na SARSových koronavirech je víc než tři tisíce patentů. Nebyly by, pokud by to byly přírodní kmeny, Takže to jsou prostě laboratorní kmeny, uměle vytvořené.“

Je čas zpozornět

Především mne zarazilo, že paní doktorka – aniž by cokoliv doložila nebo upřesnila, uvedla jeden jediný konkrétní příklad – naprosto vážně mluví o cenzuře vědeckých článků. Nikdy jsem se s ničím takovým nesetkal, nečetl o tom a neslyšel o tom. Paní doktorka rovněž neuvedla, odkud o té cenzuře ví. A je zcela nepředstavitelné, že by proti existenci něčeho takového jako cenzura virologického výzkumu nevystoupili naprosto všichni vědci z celé planety. Bohužel moderátor nepoložil klíčovou otázku – odkud paní Peková o té cenzuře ví. Ale mě její výrok vrátil do doby, kdy jsem monitoroval šarlatány. Prakticky každý z nich – biotronici, čakristé i tachyonáři – velmi dobře věděli, že články o existenci bioenergií a léčivých tachyonů jsou cenzurovány. A, podobně jako doktorka Peková, nebyli schopni uvést, odkud o té cenzuře tachyonů vědí.

Premiér Andrej Babiš  (ANO)
 (ČTK)

Druhá věc je však ještě důležitější. Je jí tvrzení paní doktorky, že u netopýrů nikdo na koronavirus nestůně. Ano – oni jsou bezpříznakoví, ale i slabě gramotný jedinec se snadno dopátrá k informaci, že jsou těch virů netopejři plní. Odborný impaktovaný časopis Viruses už v lednu 2019 publikoval článek, kde by se i paní doktorka Peková dočetla, že netopýři jsou pravděpodobnými zásobárnami (hostiteli) předků hned několika koronavirů. V červenci 2020 vychází v Live Science článek s názvem Předkové koronaviru se po celá desetiletí skrývali u netopýrů a byli připraveni infikovat lidi. Stejný časopis v dubnu publikuje článek 6 nových koronavirů bylo objeveno u netopýrů. 

Kdyby jej paní doktorka četla, dozvěděla by se, že těch šest nových koronáčů (potenciálně možná ještě nebezpečnějších než SARS-CoV-2) bylo nalezeno vyšetřením 464 netopýrů z nejméně 11 různých druhů. Takže se paní doktorka dejme tomu trošíčku spletla. 

Patent na viry je, když…

Korunou nesmyslnosti je pak tvrzení, že když je virus patentovaný, nemůže být přírodního původu. Pokud se bavíme o patentech, nejprve se musíme dohodnout, o které části světa se bavíme – zda o USA, nebo o Evropské unii. Evropský patentový úřad umožňuje, aby biologický materiál, který je izolován od svého přirozeného prostředí (hostitele – jako je tomu v případě SARS-CoV-2) nebo je vyroben technickým postupem, byl patentovatelný, i když se dříve vyskytoval v přírodě. Virový kmen izolovaný z jeho hostitele bude proto patentovatelný v členských státech Evropské patentové organizace za předpokladu, že kmen splňuje požadavky na patentovatelnost:

Zleva bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vystoupili 27. července 2020 v Praze na tiskové konferenci k takzvanému semaforu. (ČTK)

– Kmen viru musí být nový, nesmí být v žádném případě zveřejněn ani zpřístupněn veřejnosti před datem podání patentové přihlášky. 

– Objev kmene viru musí zahrnovat vynalézavost, s ohledem na současný stav technologického rozvoje nesmí být virus odborníkovi zřejmý. S tím, že pouhé sekvenování genu se již nepovažuje za vynalézavé, ale za rutinní techniku.

– Kmen viru musí být vhodný pro průmyslové použití s tím, že může být využitelný v jakémkoli průmyslovém odvětví, nejen například při výrobě vakcín.

Ve Spojených státech přírodní produkty nezměněné lidmi nejsou patentovatelné. To je případ divokého virového kmene. Proto by dnes nebylo možné, aby USA udělily patent na SARS-CoV-2. Ochrana je však možná u virů, které se strukturně liší od viru divokého typu. Proto tedy třeba geneticky modifikovaný virus zahrnující genovou sekvenci, která není přítomna ve virovém kmeni divokého typu, může být patentován i ve Spojených státech. Proto je již nyní – a bylo i dávno před epidemií – patentováno v USA i v EU celá řada kmenů virů včetně řada koronavirů. 

„Patentovaný umělý koronavirus“ je oblíbený hoax, proto můžeme najít výše popsané vysvětlení oněch patentů hned na celé řadě respektovaných zdrojů. Například – ABG Intellectual Property, Full Fact the UK’s independent fact checking charity, ale i v médiích určených pro širokou veřejnost. Třeba USA Today nebo Reuters.

Premiér Andrej Babiš (ANO). (ČTK)

Kdokoliv, kdo má ani ne virologické ZNALOSTI, ale pouze umí číst, dokáže během pár minut zjistit, že paní doktorka Peková, která se prezentuje jako viroložka, toho o virologii mnoho neví.

Je doktorka Peková přírodní?

Proč lékařka vykládá takové nesmysly do médií, netuším. Nabízí se několik možností. Buď paní doktorka výše uvedené zná, ale přesto považuje své výroky včetně fantazií o cenzuře díky nějakým psychickým problémům za pravdivé. Druhá možnost je, že prostě lže. Třetí možnost je, že je jako viroložka naprosto nekompetentní, a o oboru, ve kterém se léta živí, vůbec nic neví. No a konečně může platit možnost, kterou považuji to za nejpravděpodobnější:

Paní doktorka Peková je umělá, zinženýrovaná ve stejné wuhanské laboratoři jako koronáč, a utekli z ní spolu. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]