Patočka kvůli Křečkovi adresuje Otevřený dopis evropským liberálům

Karolína Poláčková, Deník Referendum

Jakub Patočka | FOTO: Karolína Poláčková, Deník Referendum

Zveřejňujeme otevřený dopis francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi a nejvýraznějšímu liberálnímu europoslanci Guyi Verhofstadtovi podepsaný účastníky občanské neposlušnosti proti zvolení Stanislava Křečka českým ombudsmanem.

Vážený pane prezidente,

Obracíme se na Vás jako na prominentního partnera českého ministerského předsedy Andreje Babiše v rodině evropských liberálních stran. Český premiér si pokládá za velkou čest, že byl do této úctyhodné rodiny evropských stran přijat. Eurokomisařka Věra Jourová, nominantka Andreje Babiše, se často vydává za obhájkyni vlády práva. A Vy sám správně kritizujete úpadek kvality demokracie i vlády práva v Polsku a Maďarsku.

Právě v daném kontextu hodnot a obav, které s Vámi sdílíme, bychom rádi upoutali Vaši pozornost k případu bezprecedentní neúcty k vládě práva a kvality demokracie, jež právě prokázala strana Andreje Babiše a Věry Jourové v České republice. Právě dnes instalovala většina v českém parlamentu vedená jejich stranou – s podporou rasistů a komunistů – do funkce českého ombudsmana pana Stanislava Křečka, který projevuje pohrdání konceptem univerzálních lidských práv, jejž jsme se my Evropané naučili respektovat.

Pan Křeček říká, že „diskriminace je bezobsažný pojem“, opakovaně hovoří rasistickým způsobem o menšinách, zejména o Romech, kteří v České republice žijí v nedůstojných podmínkách, tvrdí, že před nimi „musíme hájit práva většiny“, a dokonce šíří blud rasistické propagandy, podle nějž „muslimové přicházejí zaplavit Evropu a zničit její kulturu“. Cokoli by k tomu pan Babiš a paní Jourová chtěli poznamenat, nemůže jejich stranu zbavit odpovědnosti za takto nemístnou volbu. Poslanci parlamentu zvolení za jejich stranu byli instruováni, aby volili pana Křečka.

Je to jen poslední a nejvýmluvnější příklad širší tendence pomalého zadušování české demokracie. Pan Babiš – operující často v jednom týmu s komunisty, rasisty a otevřeně xenofobním prezidentem Milošem Zemanem – shromažďuje čím dál větší moc, útočí na svobodná média a krok za krokem přebírá instituce takovým způsobem, aby nesloužily veřejnému, nýbrž jeho korporátnímu zájmu. Ale způsob, jakým se takováto změna děje v úřadu ombudsmana, je zatím vůbec nejotřesnější.

Panu Křečkovi k jeho zvolení gratuloval pan Vandas, předseda neofašistické strany, jejíž minulou reinkarnaci české soudy postavily mimo zákon. A když se tu my, liberálně založení občané, shromažďujeme, abychom občanskou neposlušností protestovali proti nástupu pana Křečka do funkce, on sám ochotně akceptuje nabídku neonacistických skupin, které mu slibují „ochranu“.

Obracíme se na Vás právě na základě našich společně sdílených evropských liberálních hodnot zahrnujících koncepci univerzálních lidských práv, již pan Křeček popírá. Žádáme Vás, abyste nám pomohl zachovat liberální hodnoty v České republice. Prosíme, připojte se k našemu požadavku, aby pan Babiš bez odkladu podnikl kroky, které povedou k odstranění pana Křečka z úřadu českého ombudsmana.

Jsme přesvědčeni, že pokud našemu společnému požadavku pan Babiš nevyhoví, znamená to, že mu nevadí, sedí-li popírač univerzálních lidských práv v úřadu českého ombudsmana. Ale nezavdával by takový postoj dostatečný důvod k ukončení členství Babišovy strany v rodině evropských liberálů? Máme za to, že požadujeme-li, aby byl pan Orbán exkomunikován z rodiny slušných evropských konzervativních stran, měli bychom žádat stejné zacházení s panem Babišem evropskými liberály.

Prosíme, neodvolte panu Babišovi, aby se naparoval jako evropský liberál v situaci, kdy jeho kroky ohrožují liberální hodnoty v jeho domovině. Váš vliv a solidarita tu mohou sehrát velkou roli.

Jakub Patočka a účastníci občanské neposlušnosti 20/II/20.

Varianta dopisu odeslaná europoslanci a bývalému předsedovi frakce liberálů v Evropském parlamentu Guyi Verhofstadtovi se liší pouze oslovením.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner