Patriarcha Kirill označil Rusko za vůdce svobodného světa. Asi měl vize

Vladimir Putin a patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill o Velikonocích roku 2019 (ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko)

Vladimir Putin a patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill o Velikonocích roku 2019 | FOTO: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

Patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill sdělil, že Rusko může být příkladem pro ostatní země, pokud jde o dodržování svobod. Spíše by se dalo říci, že ruská pravoslavná církev, ohromný ekonomický subjekt využívající výhod od státu, je vzorem kolaborace duchovní moci se světskou mocí. Navíc odpornou mocí.

Agentura Interfax patriarchu cituje: „Jsme skutečně svobodná země. To je skutečný fakt. Dovedu si představit, jaké reakce na tato má slova budou z různých stran, ale mohu dokázat, že Rusko je dnes skutečně vůdcem svobodného světa. Jsme osvobozeni od nejsilnějších vnějších vlivů. Vyvíjíme se vlastní cestou a dej Bůh, aby tato cesta byla úspěšná,“ řekl v rozhovoru pro televizní stanici Rossia 1 v sobotu, v den svých 75. narozenin.

()

Podle patriarchy může Rusko sloužit jako příklad pro ostatní, a přestože má mnoho problémů, jsou řešitelné. „Nemáme žádné akutní téma, kolem kterého by se střetávaly veřejné zájmy a rozvíjely hluboké, nesmiřitelné rozpory. Věřím, že je to Boží milost,“ dodal patriarcha.

Zároveň se domnívá, že spory, které probíhají v současné ruské společnosti, jí nejsou na škodu. Jak patriarcha poznamenal, „existující nesouhlas – normální nesouhlas, který neničí základy lidského života, státní existence, duchovního života – vytváří půdu pro tvůrčí střet názorů, který může vyústit v nové myšlenky, nové projekty zaměřené na další rozvoj naší vlasti“.

Tak předně bychom patriarchovi, který si jako církevní hodnostář užíval přízně Moskvy ještě v dobách SSSR, sdělili, že svobodná země se pozná podle toho, že v ní lidé žijí svobodně, ne podle toho, že se panující režim odřezává od světa. V Rusku už zatýkají i jedince, který se postaví s plakátkem osamoceně před nějaký úřad. Dokonce i tehdy, když na něm není nic napsáno. Zavedli tam zákon, který platí se zpětnou platností, takže když se o organizaci Alexeje Navalného vyhlásí, že je extremistická, nemůže nikdo, kdo Navalného podpořil jednou větou, kandidovat ve volbách. Extremismus spočívá v tom, že se odhaluje, jak putinovci neskutečně kradou.

Poslední takzvané volby byly kvůli falšování hlasů taková fraška, že to naštvalo už i komunisty. Likvidují se nezávislá média, pronásledují se historici, kteří zmíní pakt mezi Hitlerem a Stalinem, a nepohodlné je vraždění Poláků v Katyni Stalinovými katy z NKVD. Ještě jsme vynechali vraždy opozičních politiků a kritických novinářů, kde se nikdy nezjistí, kdo je objednal. A když nedávno jeden kněz řekl, že sice s Navalným v mnohém nesouhlasí, tak tento opoziční politik ukázal, že je ochoten jít za své názory do vězení. Kněz by mu podal ruku. To bylo velké mrzení. Knězi zakázali působení a hodlají ho poslat na převýchovu do kláštera. Duchovno Made in Russia. Skoro jako kdysi „sdělano v SSSR“.

To nejmírnější, co se o patriarchovi dá říct, je to, že je – jak to nazval Ježíš – obílený hrob.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]