Patriarcha Kirill vyzval k modlitbám za zdraví Vladimira Putina

Vladimir Putin a patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill  (ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko)

Vladimir Putin a patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill | FOTO: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, vyzval preláty, duchovní a věřící, aby se modlili za zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina, a potvrdil texty modliteb „o zdraví hlavy státu ruského“, napsal v pátek na svém webu list Kommersant.

Věřící mají doporučeno modlit se nejen 7. října, kdy Putin slaví 70. narozeniny, ale i následující den, poznamenal deník.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Ruský prezident Vladimir Putin 7. října letošního roku dosáhne 70 let. Nejsvatější moskevský patriarcha Kirill vybízí všechny arcipastýře, pastýře, mnichy a laiky, aby se v tento den ve svých domovech vroucně modlili za zdraví hlavy státu ruského,“ praví se v dopise, který rozeslal moskevský patriarchát po diecézích v celém Rusku.

Pokud jde o 8. říjen, patriarcha doporučil během bohoslužeb pronést zvláštní modlitbu za zdraví ruského prezidenta.

Kirill je vnímán jako spojenec Kremlu, který podporuje Putina i jeho válku proti Ukrajině. Právě kvůli postoji špiček pravoslavné církve k Putinově režimu feministická skupina Pussy Riot v předvečer prezidentských voleb v roce 2012 uspořádala v hlavním chrámu země, moskevské katedrále Krista Spasitele, „punkovou modlitbu“, při které členky kapely křičely: „Bohorodičko, vyžeň Putina!“

Kirillovy výroky na podporu prezidenta Putina a ruské invaze na Ukrajinu vyvolaly v posledních měsících mezinárodní pobouření. Británie, Kanada, Litva a Ukrajina zařadily konzervativního patriarchu kvůli jeho podpoře války na své sankční seznamy. Maďarská vláda svým vetem v červnu zabránila, aby totéž učinila i Evropská unie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články