Pavel Blažek reaguje na obvinění, která se šíří. Jak to bylo s kupčením s byty či střetem zájmů?

Pavel Blažek (ODS) (ČTK)

Pavel Blažek (ODS) | FOTO: ČTK

V posledních dnech se v médiích i na sociálních sítích začaly objevovat znepokojivé zprávy o minulosti kandidáta na post ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Podle informací některých zpravodajských serverů měl člen ODS dříve problémy se střetem zájmů, a dokonce měl pomáhat své manželce při získávání zakázek v oblasti exekucí. Podle Blažka se jedná o lži a mýty, které mají zpochybnit jeho způsobilost stát se členem vlády Petra Fialy. Nyní se proto rozhodl některá nařčení osvětlit.

Jednou z informací, které se objevily v médiích, bylo údajné vyšetřování Blažka v tzv. kauze Stoka. „V této trestní věci bude v lednu vynesen rozsudek. Mé jméno během několikaletého trestního řízení vůbec nezaznělo a zaznít ani nemohlo,“ tvrdí Blažek s tím, že se případ týká období 20142018, kdy v Brně už nepůsobil a ODS byla na Magistrátu města Brna i na radnici Brno-střed v opozici. „Hnutí Žít Brno bylo tehdy ve vedení obou radnic a nese tak politickou spoluodpovědnost za veškeré tehdejší dění. Na rozdíl od Dona Pabla, kteroužto přezdívkou mne právě Žít Brno kdysi přejmenovalo,“ vysvětluje bývalý ministr spravedlnosti z let 2012–2013.

()

Další obvinění se týkají „kupčení“ s byty v městské části Brno-střed. To však Blažek odmítá. „Nejsem v Radě MČ Brno-střed od roku 2010 (jen rada rozhoduje o přidělování bytů). Nikdy jsem nebyl vyšetřován v souvislosti s jakýmikoli byty v Brně,“ zdůrazňuje politik. Také připomíná, že šířenou informaci žádný státní orgán nikdy nepotvrdil – to platí i o primátorce města Brna Markétě Vaňkové a jejím náměstkovi Robertu Kerndlovi. „A pokud vím, cokoli, co by se mělo dít kolem bytů na MČ Brno-střed před rokem 2010 (před více než 11 lety!), se nikde nevyšetřuje,“ dodává.

Blažek se vymezil také proti zprávám o tom, že měl zvýhodňovat svou manželku, která pracuje jako exekutorka. „Exekucemi se, pokud vím, v roce 2002 a později zabývaly odbory úřadu městské části (je to skoro 20 let!), v radě městské části jsem o tom, kdo má vést exekuce, nikdy nijak nehlasoval,“ říká občanský demokrat. „Rada to podle mé paměti v těch časech ani neprojednávala – rozhodoval to úřad městské části, jehož součástí ani nadřízeným jsem nikdy nebyl,“ dodává.

Odmítá i to, že by byl kvůli své ženě ve střetu zájmů. „Ve střetu zájmů kvůli svému manželství opravdu nejsem. To by pak ministry v ČR mohly dělat jen nezadané a raději bezdětné osoby, ideálně k tomu sirotci,“ říká Blažek. „Ministrem jsem již za stejné rodinné situace byl, v žádném střetu zájmů jsem shledán nebyl a i zákony jsou v tomto ohledu stále stejné,“ vysvětluje. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]