Pavel Bratinka: Nikdo se nás neptal, jestli může použít název ODA

Knihovna Václava Havla

Pavel Bratinka | FOTO: Knihovna Václava Havla

Před nedávnem se na české politické scéně opět objevila Občanská demokratická aliance (ODA), jejímž zakladatelem a předsedou je miliardář Pavel Sehnal. O znovuzaložení této strany se v rozhovoru pro FORUM 24 rozpovídal jeden ze zakladatelů původní strany Pavel Bratinka.

Pane Bratinko, jak se díváte na obnovení strany ODA?

Nejedná se o obnovení původní ODA, nýbrž o zcela novu stranu. Původní Občanská demokratická aliance měla jeden rys, který již nelze obnovit. Jádro jejích členů tvořili jednak lidé z disentu a jednak lidé mající odvahu se zapojit do politiky v dobách těsně po svržení komunistického režimu, kdy vůbec nebylo jisté, že se tento režim nemůže ještě vrátit. Byli to tedy lidé, kterým šlo o principy, a nikoliv o kariéru a moc. Lidé jdoucí po kariéře a moci se objeví, až když je jisto a bezpečno. Porevoluční situace se ovšem nedá ani při nejlepší vůli opakovat.

Dalším rysem ODA bylo, že jsme ji původně koncipovali jako stranu volební, tj. stranu, jejímž hlavním úkolem je předložit voličům program a kandidáty s tím, že po volbách mají zvolení poslanci naprostou nezávislost na náladách či zájmech stranického členstva. Žádný orgán strany jim neměl co určovat, jak mají hlasovat. Poslanci měli zastupovat své voliče, a nikoliv pouze členy strany nejen formálně, ale mocensky. Nezdá se, že by nějaká dnešní strana držela tento model a zatím nevidím náznak, že by tomu bylo tak i v nově zakládané straně.

Ptal se vás pan Sehnal zda vám nevadí, že použije název vaší strany?

Neptal.

Neměli zájem o vaši spolupráci při obnově strany?

Zájem byl projeven, ale zdvořile z mojí strany odmítnut.

Nepřemýšlel jste o návratu na politickou scénu?

Před 15 léty ano. Tehdy jsem byl ochoten se zapojit do vytvoření nové strany, ale tehdy se nenašel žádný sponzor. Od té doby jsem už o ničem takovém neuvažoval.

Jaký máte názor na současnou politickou a společenskou situaci?

V politice mi chybí strana, která by hájila základní principy původní ODA a nebyla přitom ochotna kvůli – často chimérickým pár procentům navíc ve volbách – tyto principy opouštět a přitakávat okamžitým náladám ve společnosti. Existence takovéto strany by mohla zmenšit nedůvěru společnosti vůči politickým stranám, která jenom nahrává různým dobrodruhům. Jejich „projekty“ nakonec nedůvěru společnosti vůči politice jenom prohloubí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner