Pavel bude tvrdý ve vztahu k Ruské federaci, stěžují si ruská média. Lepším kandidátem byl podle nich Babiš

Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel v prezidentské debatě na CNN Prima News. (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel v prezidentské debatě na CNN Prima News. | FOTO: Profimedia

Ruské noviny a weby hodnotily mezi dvěma českými kandidáty ve druhém kole Andreje Babiše jako lepší možnost pro Rusko. U Petra Pavla zdůrazňují, že byl předsedou vojenského výboru NATO, a píší, že je prozápadně orientovaný. „Pavel bude provádět tvrdou politiku ve vztahu k Ruské federaci,“ napsal web Pravda.ru. V případě Babiše (ANO) kladou důraz na to, že ho podporoval Miloš Zeman.

Ruská média spojila volbu Andreje Babiše s jeho o něco pozitivnějším vztahem k Rusku. Například server Pravda.ru napsal, že zastupoval obyvatelstvo, které nevidí v Rusku hrozbu. „Pavel povede tvrdou politiku ve vztahu k Ruské federaci,“ píše. Brusel naopak podle Pravdy favorizoval Petra Pavla. Babiš má podle ní v Evropě podobnou image jako Donald Trump. Jeho prohru v prezidentské volbě Pravda také připodobňuje k prohrám Marine le Penové v prezidentských volbách ve Francii.

Jiří Pospíšil (TOP 09) (Zbyněk Pecák / se souhlasem)

Web také zdůrazňuje, že Pavel je bývalý předseda vojenského výboru NATO, a připomíná, že Babiše podpořil končící prezident Miloš Zeman, neparlamentní KSČM a Trikolora. Dále popisují výsledky voleb, ve kterých Pavel získal ve druhém kole přes 58 procent hlasů.

Web ale neuvádí pravdu, když píše, že ve druhém kole Babiše podpořila SPD a Piráti. „Babiše podporoval končící prezident Miloš Zeman a neparlamentní komunistická strana a Trikolora. Ve druhém kole se k nim přidaly parlamentní strany Svoboda a přímá demokracie a Piráti,“ píše Pravda. Piráti ani SPD Babiše před druhým kolem voleb přímo nepodpořili.

Jak již dříve napsaly také Novinky.cz, Moskovskij Komsomolec hodnotí, že prozápadně orientovaný Pavel na už tak problematické rusko-české vztahy zásadní vliv mít nebude, a Rossijskaja Gazeta psala o tom, že se Češi z hospod rozhodli, že se jim v nejistých časech bude klidněji žít s generálem v čele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články