Pavel by byl výborným vzorem pro ty, kteří zapomněli na slušné chování, říká písničkář Jiří Dědeček

Písničkář a spisovatel Jiří Dědeček (Karel Cudlín / se souhlasem)

Písničkář a spisovatel Jiří Dědeček | FOTO: Karel Cudlín / se souhlasem

Písničkář a spisovatel Jiří Dědeček v druhém kole prezidentských voleb podpoří Petra Pavla, přestože v tom prvním volil někoho jiného. Rozhodnutí pro něj těžké nebylo – podle vlastních slov se vždy snažil podporovat vše, co není populistické a neumožňuje korupci. Pokud by se prezidentem stal Andrej Babiš, uvažoval by, zda nebude žít v jiné zemi. Řeč se stočila i na jeho vlastní politickou kariéru nebo jeho nadcházející sedmdesáté narozeniny, které oslaví koncertem v pražské Malostranské besedě.

Ví se o vás, že sledujete politické dění a také se ho účastníte. Jak vidíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Výsledky prvního kola mě na jednu stranu rozradostnily, protože nevyhrál agent StB a zloděj a korupčník. Ale na druhou stranu byl rozdíl nepatrný. Navíc má radost byla limitovaná i tím, že jsem v prvním kole volil Danuši Nerudovou. Takže to nebylo úplné nadšení. Do druhého kola ale půjdu a doufám, že to dopadne dobře.

Zmínil jste se, že budete volit generála Pavla. Bylo pro vás rozhodování těžké?

Nebylo to těžké rozhodnutí, zrovna tak jako před pěti lety nebylo těžké rozhodování, jestli Zemana, nebo jeho protikandidáta. A potom před dalšími pěti lety, jestli Schwarzenberga, nebo Zemana. Vždycky jsem se snažil volit to, co nebude populistické, co nám nebude bránit ve vstupu do Evropy, co nebude podporovat korupci v této zemi. A někdy to bylo s opravdovou radostí, třeba právě v případě Karla Schwarzenberga. Věřil jsem tomu, že by byl důstojný a výborný prezident se vším všudy, co k tomu patří, včetně bontonu a elegance. Zrovna tak se mi teď zdá, že i generál Pavel má hezkou kampaň, kultivovanou, a že má výborné vystupování, jemuž se na mezinárodním fóru naučil.

Ještě něco vás k tomu kroku vede?

Asi bych měl říct, že má mít prezident nějaký program. Ale vzal čert program. Tady je důležité, aby národ měl vzor, který mu řekne: Takhle se chovat lidi nemají, takhle jo. Něco je správně a něco je špatně, a ani si to nemusíme zdůvodňovat. To ví každý civilizovaný člověk. Lidi neberou při debatách do ruky samopal a neurá­žejí média, i když si o nich myslíme cokoli. Prostě se…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články