Pavel Fischer: Na ruský útok musíme reagovat tvrdě. Naši spojenci chápou, co je ve hře

Senátor Pavel Fischer (Profimedia)

Senátor Pavel Fischer | FOTO: Profimedia

Pokud by něco podobného provedla česká armáda na ruském území, tak bychom teprve viděli, jak umí reagovat Rusko, prozradil v rozhovoru pro deník FORUM 24 senátor a předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Slova Moskvy o ničení vzájemných vztahů jsou podle něj nepřijatelná urážka. Nastala chvíle reagovat tvrdě, koordinovaně a s hrdostí, řekl.

Ve čtvrtek ministerstvo zahraničí oznámilo, že Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. Je to správný krok?

Je třeba připomenout, jak to všechno začalo. Jednotka ruské armády operovala na našem území, zabila dva občany a způsobila obrovskou škodu. To je velká diplomatická krize s vážnými politickými dopady. Pokud se česká strana, která je stranou napadenou, rozhodla vyhostit většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, má na to v souladu s vídeňskou úmluvou svrchované právo.

Eric Drooker

Stačí to?

Je to první krok a je to také zpráva, že nenecháme eskalaci z ruské strany projít bez povšimnutí. Rusko se mělo v první řadě omluvit a nabídnout odškodnění. Pokud to ani teď neudělá, bude si muset Česká republika připravit podání k mezinárodnímu soudu o náhradu škody a podnikat i další kroky.

Čas na přesun zaměstnanců ambasády dostalo Rusko do konce května. Není to zbytečně dlouhá doba nebo dokonce slabost z naší strany?

Ano, je to dlouhá doba. Na druhou stranu oslavy osvobození naší země jsou za dveřmi. Za dva týdny je květnové výročí konce války, to nesmíme opomenout. Kromě toho vysoký počet vyhoštěných bude potřebovat více času. Můžeme to považovat za ohleduplné gesto, nicméně lhůtu lze v případě potřeby kdykoli zkrátit.

Rusko původně dostalo od České republiky ultimátum, aby přijalo zpátky vyhoštěné pracovníky naší ambasády v Moskvě. Do termínu se však země nevyjádřila. Očekával jste na ultimátum nějakou reakci Ruska?

Neočekával. Ale byl bych se rád nechal překvapit.

Eric Drooker

Ruské ministerstvo zahraničí předtím označilo český krok za cestu ničení vzájemných vztahů. Co můžeme ještě od Ruska očekávat? Mají se občané něčeho obávat?

Ničení vzájemných vztahů? To je zcela nepřijatelná urážka! O zničení vzájemných vztahů se postarala operace vojenské jednotky ruské armády ve Vrběticích. Je pozoruhodné, jak se ruská strana snaží, aby se na tuto vojenskou operaci zapomnělo. My zapomínat nesmíme. Mají se občané naší republiky obávat? Ano. Ale snad jedině toho, že by tu ruské jednotky operovaly dál bez rázné odpovědi České republiky.

Rusko ve čtvrtek souhlasilo s narovnáním počtu lidí na ambasádách. Co tento krok vlastně znamená?

Je to první krok na cestě. Nejprve je přeci třeba položit na stůl to, co vzájemnou důvěru zničilo. A sem patří především ta skandální vojenská operace GRU. Pokud by něco podobného provedla česká armáda na ruském území, tak bychom teprve viděli, jak umí reagovat ruský stát na překročení mezinárodních pravidel, jak detailně je zná a jak účinně na nich dokáže trvat. Naším úkolem je hájit životní zájmy České republiky. Nastala chvíle reagovat tvrdě, koordinovaně a s hrdostí. Nejsme sami, máme spojence, kteří velmi dobře chápou, co je ve hře. Ruská strana je pravděpodobně překvapena. Nepočítali s tím, že by jejich vojenskou operaci ve Vrběticích někdo dokázal odhalit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]