Pavel Fischer: Smartwings především není pro stát strategická firma a pomoc už dostali

Dopravní letadla společnosti Smartwings  (ČT)

Dopravní letadla společnosti Smartwings | FOTO: ČT

Kolem pomoci poločínské letecké společnosti Smartwings bude zřejmě ještě rušno. Nad tím, proč má společnost s poněkud neprůhlednou vlastnickou strukturou dostat nějaké státní záruky, se pozastavují komentátoři a politici. V majetkové struktuře tohoto „českého“ přepravce se objevuje i společnost registrovaná na Západní Samoe a vedená na sankčním seznamu USA pro napojení na Íránskou rejdařskou společnost Islamic Republic of Iran Shipping Lines. Co je tohle všechno za frašku?

Senátor Pavel Fischer včera na svém Twitteru zveřejnil několik otázek, na které by někdo podle něj měl odpovědět.

Ivan Trojan (Roman Černý)

Ptá se takto:

„Proč záměr poskytnout záruky ve výši 500 až 900 milionů firmě Smartwings ohlašuje ministr Havlíček po jednání s prezidentem? Je to odpovědnost pouze a jen vlády. Řídí tento stát opravdu vláda, nebo prezident?

Proč se má společnost, kterou vlastní čínský státní fond a která má majitele registrované v daňových rájích (Britské Panenské ostrovy, Nizozemsko), přejmenovat zrovna na „české“ aerolinie?

V jaké ekonomické kondici byla firma Smartwings před pandemií? Podle veřejně dostupných informací jí hrozil zánik už v minulém roce. Jestlipak i o tom dnes jednal expertní tým pana prezidenta?

Společnost Smartwings už státní pomoc dostala – je příjemcem finanční podpory z programu Antivirus. Proč by měla mít nárok na další podporu?

K oznámení došlo těsně po plošné reklamní kampani, v níž si firma stěžovala, že nedostala peníze, a která je v podstatě nátlakovou akcí na veřejnost. Tento vypočítavý krok považuji za nestoudný. To teď dostane podporu každá firma, která bude inzerovat požadavky v novinách?

V nepřehledné majetkové struktuře Smartwings se objevuje společnost registrovaná na Západní Samoe a vedená na sankčním seznamu USA pro napojení na Íránskou rejdařskou společnost Islamic Republic of Iran Shipping Lines. Sdělil pan ministr i toto prezidentu republiky?

Trvám na tom, že Smartwings především není pro stát strategická firma.“

Tolik senátor Fischer.

Že by přišly nějaké srozumitelné odpovědi z Hradu, se nedá očekávat. Odtamtud vycházejí jen celkem srozumitelní činy. Činy z Číny, kdybychom si chtěli pohrát se slovíčky. Kolem Zemana a Babiše se to ale vůbec jen hemží nezištnými zachránci národa. Jen je zajímavé, že za tu záchranu někdo nakonec inkasuje peníze, které se od toho národa vyberou, a národ má z toho celkem… nic. Leda tak, že až uvidí nějaké letadlo, bude se moci obdivovat nově namalovaným písmenům ČSA nad svou hlavou. A to se vyplatí, ne?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]