Teroristický útok na území České republiky, který provedly ruské tajné služby, postavil otázku národní bezpečnosti do nového světla, prozradil v rozhovoru pro deník FORUM 24 senátor a předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Ruské státní firmy podle něj nemohou dostat přístup do oblastí, které se týkají bezpečnosti občanů naší země.
Váš názor na zásadní zjištění, které oznámili premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček? Co to s vámi udělalo?
V otázkách národní bezpečnosti je nezbytné, aby se vláda mohla opřít o parlament. A v tomto smyslu má rozhodnutí vlády vyhostit 18 diplomatů Ruské federace do 48 hodin mou absolutní podporu. Co to se mnou udělalo? Pocítil jsem úlevu, protože jsem o některých dílech mozaiky věděl, ale některé mi ještě chyběly.
Co se teď bude dít?
Některé věci se budou dělat jednodušeji. Například dosud se hrozba z Ruské federace u části veřejnosti brala jako chiméra. Teroristický útok na území České republiky, který provedly ruské tajné služby, postavil otázku národní bezpečnosti do nového světla. A to i ve vztahu k takovým otázkám, jako je nákup neschválené vakcíny Sputnik nebo plány na stavbu jaderné elektrárny. Ruské státní firmy nemohou dostat přístup do oblastí, které se týkají bezpečnosti občanů naší země.
Česká republika vyhostila 18 ruských diplomatů. Stačí to?
Je to první krok. Další budou následovat, a to nejen v oblasti bezpečnosti, ale i zahraniční politiky.
Jakou můžeme očekávat reakci ze strany Ruska?
Nespokojenou, osmnáct je vysoké číslo. A 48 hodin, které dostali na sbalení, je krátká doba.
Jsme ve válce s Ruskem?
Putinovský režim už roky bojuje proti svobodě a právnímu státu, proti svobodě slova. V zemích Západu vytváří obraz nepřítele. Je tu otevřený střet o pravidla, podle nichž budou občané České republiky žít. A ta pravidla nemůže diktovat Putin a jeho okolí, o nich musí suverénním způsobem rozhodnout český občan.
Dostaly se k vám ještě jiné informace, které zatím nezazněly?
I kdybych nějaké měl, nesměl bych je šířit. Jsou chvíle, kdy je třeba táhnout za jeden provaz. Takže namísto komentářů řeknu fakta. Jako předseda jsem se rozhodl zařadit na středeční schůzi bezpečnostního a zahraničního výboru senátu mimořádný bod k této věci. Už jsem pozval šéfa NCOZ plk. Jiřího Mazánka i ředitele BIS plk. Michala Koudelku a na uzavřeném zasedání projednáme všechno podstatné. Oběma jsem vyslovil uznání za skvělou práci. A parlamentní kontrola je nutná i v tak rozhodující chvílí. Budu navrhovat usnesení, a to nejen pro výbor, ale pro celý senát. Tato chvíle je mimořádná a musíme vládu podpořit, jde o národní bezpečnost a ta má absolutní prioritu.