Šéf Rady ČT útočí na Českou televizi. O akci, kterou pořádal, prý mluvila špatně

Předseda Rady České televize Pavel Matocha (Profimedia)

Předseda Rady České televize Pavel Matocha | FOTO: Profimedia

Předseda Rady České televize Pavel Matocha si na sociální síti postěžoval, jakým způsobem veřejnoprávní televize informovala o šachové akci, kterou sám organizoval. Vadí mu, že se ve vysílání neobjevila informace o účasti premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Indičtí žurnalisté – na rozdíl od České televize – považují za důležitou informaci, že té charitativní simultánky se aktivně zúčastnil i předseda vlády a také kdo byl organizátorem akce (obě tyto informace Česká televize svým divákům zatajila, a to jak na ČT1 v BBV v hlavní zpravodajské relaci, tak na ČT4 v pořadu V šachu),“ napsal předseda Matocha na svém facebookovém profilu.

Matochova společnost Šach Mat a jeho spolek Pražská šachová společnost pořádaly nedávno v Obecním domě charitativní šachovou simultánku elitního českého šachisty Davida Navary, které se kromě jiných zúčastnili i premiér Andrej Babiš, poslanec za ANO Patrik Nacher nebo exministr zdravotnictví Roman Prymula, připomněl web Hlídací pes.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Pavel Matocha byl předsedou kontrolního orgánu České televize zvolen loni v prosinci. Z možných patnácti hlasů jich získal jedenáct. Jeden lístek byl odevzdán jako neoznačený, tři členové Rady ČT se z volby omluvili. Volby se nezúčastnil radní Zdeněk Šarapatka, který se nechal slyšet, že Matocha je pro něj jako kandidát morálně nezpůsobilý.

Na schůzi tehdy chyběl také expředseda Rady René Kühn a radní Jaroslav Maxmilián Kašparů. Matocha píše například pro Českou pozici a Lidové noviny, které jsou součástí mediální skupiny Mafra patřící do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše.

V úterý na Pavla Matochu podali radní Šarapatka a Kühn trestní oznámení. Vadí jim způsob výběru právní kanceláře, která má posoudit možný střet zájmů generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.

Podle Reného Kühna bylo výběrové řízení na advokátní kancelář zpackané. „Vedením Rady ČT byly zařazeny firmy, které podle mého názoru absolutně nesplňují aspekt nezpochybnitelné právní autority. Ale co je daleko horší, proces výběru neproběhl řádně a v pořádku. O tom jsem naprosto přesvědčený,“ prozradil deníku FORUM 24 Kühn.

Trestní oznámení jej podle jeho slov netěší. „Nejsem z toho šťastný, ale v podstatě nemáme jinou možnost. „Je to de facto výsledkem přístupu předsedy Rady ČT Pavla Matochy, který na všechny naše námitky, snahy o zařazení tohoto bodu na program jednání, žádosti o kontrolu hlasování nereagoval. Toto je pouze výsledkem jeho arogantního přístupu a elementární neschopnosti,“ uvedl Kühn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články