Pavel nebude po inauguraci pracovat na Hradě. Prvně chce důkladnou prohlídku

Petr Pavel (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Petr Pavel | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24

Zvolený prezident Petr Pavel chce po své březnové inauguraci nechat důkladně prohlédnout prostory na Pražském hradě. Týdeníku Respekt řekl, že prostředí na Hradě považuje za nevyhovující z bezpečnostního hlediska, obává se mimo jiné odposlechů. Výhrady má k fungování Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, který podle něj často nerespektoval základní pravidla a unikaly z něj informace.

Pavel v rozhovoru označil prostředí na Hradě za nevyhovující. Nechce tam pracovat, dokud se situace nezmění. Po inauguraci 9. března má v úmyslu nechat prostory Hradu prověřit. „To znamená důkladná technická prohlídka. Pokud bych tam šel jenom na zdvořilostní setkání, tak s tím problém nemám. Ale pracovat v těch prostorách před důkladnou prohlídkou určitě nebudu,“ řekl Respektu. Jeho obava se týká i možných odposlechů.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Za flagrantní porušení veškerých pravidel považuje, že na Hradě funguje soukromá bezpečnostní agentura. „Má téměř neomezený přístup ke všemu a nepodléhá policejní kontrole,“ uvedl. Proč na Hradě taková agentura působí, je podle něj dotaz na nynějšího kancléře Vratislava Mynáře.

Vedle agentury sídlo prezidenta hlídá útvar pro ochranu hlavy státu, doplnil Respekt. Ten by měl podle dřívějšího vyjádření policejního prezidia Pavla automaticky chránit po inauguraci. Od voleb bezpečnost zvoleného prezidenta zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška. Pavel dříve v rozhovoru pro Reflex.cz uvedl, že k části útvaru pro ochranu prezidenta nemá důvěru.

„Z informací, které mám k dispozici, tak ochranná služba prezidenta (…) skutečně fungovala jednoznačně na základě konkrétních zadání kancléře Mynáře. Častokrát nerespektovala základní pravidla pro výkon ochrany, docházelo k únikům informací,“ řekl Respektu Pavel. V takovém prostředí by nedokázal mít důvěru k lidem ve svém nejbližším okolí, dodal. O nastavení ochrany chce ve čtvrtek mluvit s Vondráškem.

Deník N ve čtvrtek napsal, že zhruba v polovině ledna hledala soukromá firma odposlouchávací zařízení v kancelářích prezidentova poradce Martina Nejedlého a kancléře Mynáře. Kromě toho se uskutečnila i kontrola sousedících kanceláří. Podle serveru není jasné, zda se nějaké odposlechy našly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články