Pavel Novotný: Chci být poslancem, ale ODS mě tam nepustí. Ví, co dělá

Pavel Novotný (Pavel Hofman)

Pavel Novotný | FOTO: Pavel Hofman

Za rok v křesle starosty stihl více, než se některým podaří za celé volební období. Řeporyjský lídr Pavel Novotný (ODS) dále budí obavy i sympatie, ale pořád to všechno činí s praporem městské části v ruce. „Opravdu se z toho nepodělám, když se nedostanu výš. Mám Řeporyje hrozně rád. Člověk si má brát, na co stačí,“ dodává nakonec. Ale pokud (ne)bývalému novináři někdo zavře dveře do Poslanecké sněmovny, bude to nejspíš pouze on sám. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví otevřeně o radničních metodách, komunistech i Marku Prchalovi.

Pořád nemáte žádné další osobní ambice?

Samozřejmě patřím do Poslanecké sněmovny, to tady ví nějak tak všichni, ale nebudu v ní, protože nemám čas na ty partajní hrátky. Já mám dvě děti a vím, že to zní jako klišé, ale opravdu se snažím dát veškerý zbylý čas rodině. A ještě k tomu plním veřejně prospěšné práce. Nemám čas na to, abych se prokousával kandidátkou na volitelné místo na magistrát, a už vůbec nemám dva roky na to, abych handloval a dostal se na super volitelné místo na kandidátce v regionu.

Jak vidíte svou aktuální pozici ve straně?

Tak nedávno mě potěšily Luhačovice. Dostal jsem depeši z Luhačovic, kde mi oznámili, že mě navrhli na místopředsedu strany. Říkal jsem si, jak je to hezké, že bych začal objíždět regiony, ale myslím si, že musím ještě hodně předvést tady. Ale poslanec bych tedy opravdu jednou být chtěl.

Pražský zastupitel Tomáš Portlík a šéf strany Petr Fiala (FB ODS Praha)

Na jaře jste mi tvrdil, že to nepřipadá v úvahu…

Tak já budu upřímný. Minule jsem vám lhal. Jsem chlap, jsem turnajový typ. Když jsem chtěl vyhrát českou pokerovou tour, tak jsem se taky sedm let vracel, obnášelo to stovky hodin tréninku a vzdělávání, abych zvítězil… Takže ano, jednou bych chtěl být poslancem, ale pravděpodobně jím nebudu. Strana mě tam nepustí a moc dobře ví, co dělá. Taky bych se tam nepustil.

Proč?

Protože jsem na ODS příliš liberální. Je to evidentní. Aby občanská demokracie uspěla, tak musí jít ještě více doprava… Ale já jsem se přistihl, že se bojím sám sebe, protože jsem patrně v osmatřiceti letech zjistil, že jsem trošku levičák.

Nezaplní tenhle pravicový prostor Václav Klaus mladší s Trikolórou?

Nezaplní. Vy novináři jste z něj všichni jenom hrozně vyplesklí. Vím, že těch sto milionů na kampaň od Petra Kellnera bude dobrých… Ale udělá čtyři procenta, což bude stejně jako SPD, a svět bude zase v pořádku.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

A vy jako bývalý novinář…

Moment! Já jsem stále novinář… Když jsem jednomu novináři říkal, že bych se jednoho dne chtěl ještě vrátit k opravdové novinařině, tak se mě ptal, jestli nebudu zneužívat informace, které jsem získal v politice. „Co bys dělal ty, chlapečku?“ ptal jsem se ho. Teď akorát vidím nějakou prasárnu, která se mě třeba i osobně politicky dotýká, ale nemůžu s tím nic dělat. Ale stále to mám v sobě. A tak si například říkám: „Tak jo, ty svině, když nemůžu například zrušit tendr, protože by mi seberali dotaci, tak jo…“ A napráším takového člověka nekompromisně novinářům. Jsem v kontaktu s novináři, jako jsem nikdy nebyl. Já nemám absolutně problém se o něco podělit. Nikdy jsem nebyl novinář víc, než jsem teď.

Mě na tom vlastně hlavně zajímá, jak dnes využíváte kontaktů z minulosti.

Tak hlavně zneužívám svého backgroundu. Nástrojem jsou tiskoví mluvčí. Představte si, že zavolám já, který jsem známý tím, že nejsem úplně normální. Do poklidných vod státního podniku zavolám s tím, že chci tiskového mluvčího ohledně černé skládky na pozemku nejmenované organizace. A říkám: „Jste prasata. Dávám vás na facebook, kde mám desítky tisíc fanoušků, neuděláte nic, jste v…“ Cvak! Druhý den to bylo uklizené.

Dále třeba Technologie hlavního města Prahy. V Řeporyjích nefungovaly hodiny na náměstí. Třikrát to opravovali, a nic. Tak volám a opakuji: „Facebook, facebook, facebook!“ frajerka se drží a upozorňuje mě na to, že je hovor nahráván. Tak si říkám fajn: „Nahráváš? Oficiální stanovisko městské části Praha Řeporyje je, že čas na hodinách na řeporyjském náměstí je nejdůležitější věc na světě!“ A fláknu s tím. Prostě si představte, že vám zavolá magor. Ale druhý den přijeli a dovezli nové hodiny. Oni se se mnou nechtějí potýkat. Jsem kraken na radnici. Moji místostarostové zastrašují, stavba se mě fyzicky bojí… Hrajeme tu velké hry. Sem přijede investor obchodního domu a potká tady psychopata. Ukazuje mi jejich maketu, tak na něj zase házím maketu svého skateparku s tím, že po něm chci půl milionu korun. Ten výstup jsem přehnal natolik, že jsem od nich dostal dva miliony na ten skatepark za pět set tisíc. Takže si myslím, že ten svůj background a image využívám ve prospěch městské části výtečně.

Stačí to?

Tak dobře… Dále jsem nad rámec rozpočtu získal hodně dalších finančních zdrojů. Jenom za srpen a září jsem podepsal darovací smlouvy za 19 milionů. Když se podíváte na katastr, tak od mého nástupu tam přibývají fialové ostrůvky pozemků. Já vydírám černé stavebníky. „Dělej, hajzle, dej tam tu louku.“ Vedu to jako firmu. Já jsem požehnání pro Řeporyje.

Myslíte, že se Řeporyjští bojí, že skončíte ve vazbě?

Bojí.

A vy?

Ne. Já nemůžu skončit ve vazbě. Za Ondráčka určitě ne. (Novotný čelí obvinění za příspěvky na Twitteru, které měly údajně podněcovat k usmrcení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, pozn. red.) Na výslech jsem se připravoval hodně dobře. Samozřejmě jsem mu kraloval. Už bych chtěl vidět návrh na obžalobu, protože se velmi důsledně připravuji na soud.

Neškodíte si výroky v médiích?

Tak bál jsem se, myslel jsem, že mě moje právnička zabije. To, co jsem předváděl, bylo brutální, ale pak sem přijela a řekla, že její rodině sebrali komunisti úplně všechno, že komunisty nenávidí. Je báječná, a hlavně je to skvělá trestní právnička. Opravdu jsem si užíval roli obviněného a u toho výslechu jsem se choval jako vrah. Mě vyšetřuje protiextremistické oddělení a je pr*el, že v jiném jejich případu hraju oběť.

Bára Hrzánová (Pavel Hofman)

Kolik členů z ODS by vás rádo vidělo pryč ze strany?

Hodně.

Na druhou stranu, jak moc bylo PR krokem ODS, když vám v kauze Ondráček přijel vyslovit podporu předseda Petr Fiala?

Nejsem debil. Pídil jsem se po tom. Máloco mě zaskočí a myslím si, že jsem viděl velký hry na to, aby mě něco zaskočilo, ale tohle mi vyrazilo dech. Opravdu mě to strašně potěšilo. A proč sem přijel… Oznámil ten nový antibabiš program a druhý den byl tady. Řekli mu to odborníci, ať udělá něco anarchistického.

Myslíte, že nová vize ODS je “antibabiš“?

Je to na tom postavený. My proti němu. Uvidíte, že teď Fiala přitvrdí, bude muset. Já si myslím, že ODS dobře ví, proč tady byl. Přes všechny ty vulgarity, které předvádím, potřebují úspěšného komunálního politika na místní úrovni.

To se vracíme opět na začátek. Proč by nechtěla ODS „úspěšného komunálního politika“ v Poslanecké sněmovně?

Právě proto, že jsem na ODS příliš liberální. Už to ani neskrývám. Jsem přesný opak mladého Klause. Nepovažuji se za výraznou tvář, jsem jenom starosta městské části… Ale dejme tomu, že ze všech těch výraznějších tváří jsem nejvíce na středu. Nikdo už není v ODS více na středu, než jsem já.

Na druhou stranu byste mohl přitáhnout podobně smýšlející.

Ale oni mě tam nepustí a já to chápu. Je o to boj a já ho nepovedu.

Pavel Novotný a Petr Fiala

 

Kdyby k tomu přece jen došlo, jak by se vám sedělo ve sněmovně s komunisty?

Komunisti jsou svině. Líbí se mi, jak máme nastavená v občanské demokratické straně pravidla na komunální úrovni. Můžeme si dělat, co chceme, koneckonců podívejte se na mě, ale jediné pravidlo je, že se nebavíme a nesmíme skládat koalici s KSČM. Zaplať pánbůh za to.

Nyní jsme se bavili hlavně o komunální politice. Ale jak vnímáte jako známý fanoušek Slavie čínský sponzoring? Sledujete zahraniční politiku?

Jsem nemocný Slavií. Ale nejsem schopen se s tím vůbec vyrovnat. Ani nejsem schopen k tomu zaujmout jiné stanovisko, než že kapituluji. Nenávidím Číňany, miluju Slavii. To, co dělají Ugurům a Tibeťanům… Tibetskou vlajku jsem na barák věšel dávno předtím, než jsem byl starostou. Nebude mi vůbec vadit, až odejdou a Slavie bude zase v bahně, protože jsme jako Slávisti zvyklí. Ale čínské peníze a Tvrdíkovo velmi dobré vedení Slavie… Je to první firma, kterou řídí úspěšně, znamená to i nejšťastnější období v životě slávisty, jaké mohl kdy zažít. Takže vůbec nevím, jak se k tomu mám postavit. Pokrytectví level tisíc. Tady visí tibetská vlajka tři měsíce, a pak jdu na Slavii a křičím „hurá!“ Ale co jiného mám dělat? (krčí rameny)

Vraťme se ještě na chvíli zpátky do české politiky. Byl jste na demonstraci na Letné?

Samozřejmě jsem byl na Letné. Měl jsem volnou sobotu a opravdu se mi hrozně nechtělo. Ale cítil jsem, že je potřeba tam jít. Kde jinde bych také měl být než na Letné?

Byl pro vás nějaký jeden hlavní důvod, nebo šlo o kumulaci problémů posledních let?

Tak žijeme v opravdu svobodné zemi, narodili jsme se na nejlepším místě na světě a žijeme v nejsvobodnější části světa a je nám taky sakra dobře… Ale i přesto, to, co se tady právě děje, je špatně. Dochází taky k rozkrádání státu. A poprvé mám i pocit, že dochází k ohýbání justice. Hromadně financujeme podnikání pana premiéra. Je to špatně. Ta moc, kterou kumuloval do svých rukou ten vykuk, čímž myslím moc politickou, mediální a ekonomickou, je strašně nebezpečná. Ten souběh je šílený… Myslím si, že pan Babiš je pachatelem trestné činnosti a neměl by být premiérem této země. A to, že tady vyhrál volby, je sice strašně pěkné, ale to, že tady ta strana neplní volební sliby, lže a podvádí….

Mluvíte o moci mediální. Přišli nyní další bohatí Češi na to, že klíčem k úspěchu je vlastnictví médií?

Je to tak. To, že Kellner koupil televizi Nova, je velmi chytrý krok. Veřejné mínění se u nás ovlivňuje pomocí TV Nova a bulváru. Je úplně jedno, že má Babiš MF DNES. Plýtvá se na to zbytečně moc energie. Musíte ovlivňovat zpravodajství televize Nova a obsah deníku Blesk. To je vaše cesta. Dobře koupil… Zaprvé je celkem zdravá a každý večer tam máte milion osm set tisíc diváků. Já jsem v tom zpravodajství pracoval, když jsem tam byl já, tak padesát reportáží o Babišovi za sebou nebylo negativních. Dobře koupil Kellner Novu.

Tak jednoduché je dnes ovlivnit veřejné mínění?

Ano, je to šílený, ale je to v pořádku. Vždycky studentům na besedách říkám, že má bulvár pozitivní funkce, akorát se o tom nemluví. Někteří lidi čtou jenom bulvár. To si tady myslí akorát v Praze, že si vybírají i seriózní bulvární tisk. Ale prd! Ti lidi čtou jenom bulvár. Mají tam jenom Rytmus života a Blesk. Bulvár je zábava na pět minut, ale dá se tím ovlivňovat veřejné mínění. Jste-li v partě, která ovládá deník Blesk a TV Nova… To se Babišovi hodně nelíbí. On moc dobře ví, jak je ta televize silná a důležitá.

Martin Kupka (FB)

Jestli podle vás ohrožuje změna majetkové struktury médií Babišovu pozici… Jak by mohlo vypadat rozložení sil v Poslanecké sněmovně za další dva roky?

ODS a Piráti budou dělat všechno pro to, aby dokázali najít společnou řeč….

Ale myslíte, že jsou k tomu Piráti svolní?

Ne.

Takže to bude zase těsně Babiš s podporou komunistů?

Toho se děsím. Nejhorší bylo, když tady všichni nadávali Hamáčkovi, že neumí odejít z vlády… Ale já jsem se strašně bál, že to složí, ono to tak chvíli i vypadalo, a že v září bude Vojtěch Filip ministr zahraničí a Tomio Okamura ministr školství. Tohohle se opravdu nechci dožít. A doufám, že ti Piráti taky ne. Spolu s ODS budou velmi silní a já věřím tomu, že nás nenechají se toho dožít. Kdyby Hamáček odešel z koalice, tak by dneska mohla být zmíněná obměna ministerstev realitou. V takovém světě my dnes žijeme.

Zmiňujete Okamuru. Kde pro vás stojí na politickém poli?

Ondráček je sice hajzl, který nemá co dělat v takovýchto vrcholných funkcích, ale když jsem viděl jeho rodiče, tak jsem pochopil, jak byl vychováván. On je přesvědčený komunista, byť kariérní. Oproti tomu Okamura je obchodník se strachem. On budí v lidech ty nejhorší emoce a pudy, které přesně nenávidím. Já se učím doma romsky, nesnáším rasismus a xenofobii, a tenhle člověk s nimi obchoduje. Okamura je mnohem horší než komunisti.

Na druhou stranu SPD zastupuje ve Sněmovně téměř půl milionu voličů…

Jenže Okamura zastupuje tu část lidí, která by neměla mít volební právo, protože na to nemá duševně potenciál. Prostě lidi s IQ pod 83,5 by neměli mít volební právo, protože nejsou schopni objektivně posoudit, co je pro společnost dobré a co špatné. Neměli by mít volební právo, ne protože volí Okamuru, ale protože jsou tak hloupí, že jsou ovlivnitelní i takovým průhledným PR, které Okamura dělá.

Ale nemělo by se právě s těmito lidmi spíše mluvit?

Určitě. To, že je urážím, je strašně špatně. Podívejte se, například těm voličům ANO bude třeba dát nějaký exit, aby si zachovali tvář, oni už to vědí. Ty je potřeba pohladit, poslat jim lásku, obejmout je… Ne se jim smát. Dělám tím strašnou chybu, že se i zde směju, ničeho tím nedocílím, ale já si nemůžu pomoct. Já nimi pohrdám. Ale na druhou stranu jsou to lidi duševně nemocní.

Pátral jste někdy po tom, kolik voličů má KSČM tady u vás?

Já si myslím, že o volebním modelu a politické mapě Řeporyjí vím všechno. Řeporyje byly vždycky silně komunistické. Tady se znárodňovalo ještě v roce 1974, ale už jsou pryč. A ještě k Babišovi… tomu tady pšenka nikdy nekvetla. V posledních volbách získal bramboru.

Několikrát jste zmiňoval, že vám s kampaní pomáhal i váš kamarád Marek Prchal, který zároveň pracuje především pro hnutí ANO. Nevadí vám jeho podpora, když víte, koho pomáhá držet?

Vadí mi to strašně. Hlavně proto, že vím, jaký je to génius. Radil jsem se s ním já, Dominik Feri a další. Nikoho lepšího vůbec neznám. Lidsky si to vyřeším sám, ať udělají moji přátelé cokoliv… Kdyby ve tři ráno zavolal Marek Prchal, že potřebuje pomoct s mrtvolou, tak já hned funguju. „Bacha na zplodiny, nesmí najít tělo…“ Já jsem velký kriminalista, ale vadí mi to strašně, že pro něj dělá právě Marek, protože je opravdu nejlepší, to vím. Už aby dělal pro ODS.

Ale nyní pro nás nedělá asi i proto, že tomu částečně i věří. Co taky jiného…. On si musel vsugerovat, že je to dobře a že tomu věří. On zase takový tvrďák není, ale já mu nevyčítám. Já ho profesně nesmírně ctím a nedivím se Babišovi, že si pořídil Prchala, taky bych rád Prchala.