Pavel Novotný: Kauza “ricin” má svého vítěze v Řeporyjích

Pavel Novotný (FB)

Pavel Novotný | FOTO: FB

V pátek vyvrcholila kauza údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin, když Česká republika vyhostila dva ruské diplomaty. Premiér Andrej Babiš při té příležitosti s odvoláním na zdroje z Bezpečnostní informační služby (BIS) prohlásil, že celý případ stál na výmyslu pracovníků ruské ambasády v Praze. Jeden z trojice pražských komunálních politiků, jichž se tato kauza bezprostředně týká, starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS), deníku FORUM 24 popsal svůj postoj k aktuálnímu vývoji v této věci.

Jak vnímáte informaci, že jste strávil měsíce s policejní ochranou možná kvůli blamáži?

Stále ještě mám policejní ochranu. Dlouho jsem se tak nezasmál, jako když jsem v pátek slyšel ten komentář. Tomu, co k tomu říkal Andrej Babiš, vůbec nerozumím s ohledem na to, co mně bylo umožněno vidět a číst. Víc k tomu nemohu říct. Nechci se dělat zajímavým, ale říkám vám, v tom kufříku nebyl jenom ricin.

Nebyl tam „jen ricin“?

To jsem se podřekl, já nevím, proč se tomu říká ricinová kauza, na to bych se sám rád zeptal pana Babiše, proč tomu tak říká. Zatím bych mu ale jen rád vzkázal, že než tu informaci vypustili ven, tak si možná měli uvědomit, že jsme viděli nějaké věci, a já skutečně nevím, proč se tomu říká ricinová kauza. Opravdu jsem se zasmál, protože poslední, co mě zajímalo, bylo, co vezl v kufříku ten agent.

A ještě jednou udělá Babiš takovouhle blamáž, a budu zvedat telefony novinářům, tak si pustím „hubu na špacír“.

V podstatě jde ale o mezinárodněpolitickou záležitost. Nezvažujete vstřícné gesto vůči Ruské federaci? Ta totiž u příležitosti nadcházejícího svátku Dne Ruska vyhlásila na 12. červen prostřednictvím svého velvyslanectví soutěž o videa s předčítáním nebo zpěvem o Rusku, a otevřena je i kresbám s motivy vítězných momentů v historii. To byste zvládl.

Já se rád zúčastním. Jsem milovník ruské kultury, jsem milovník ruského šachu. Chci se pochlubit, že jsem šest let účinkoval v jednom divadle, kde jsem hrál Lenina a měl jsem tam píseň v ruštině – Kaťušu jsem zpíval! Takže mám čím zaujmout.

Takže snad raději zpátky do domácích reálií. Vy tedy premiérovu prohlášení z páteční tiskové konference nevěříte?

Já jen říkám, že mě upřímně pobavila představa, že by se mělo jednat jen o blamáž. Tak to určitě tedy!

Kdo je vítěz celé té kauzy?

Já, určitě. Já jsem vítěz, já jsem vítěz.

Jak to?

Já jsem vítěz… No, udělal jsem se zajímavějším, než jsem byl, stal jsem se známějším, než jsem byl. Takže já za vítěze téhle kauzy považuji sebe. Moc se omlouvám všem zúčastněným.

A kdo to, lidově řečeno, projel?

To nechci říct, nechci jim ublížit, hrozně si jich vážím. Já si strašně vážím našich čučkařů. Já si „bisonů“ strašně vážím.

Zas poskytli informace, na jejichž základě česká diplomacie vyhostila dva agenty z ruského velvyslanectví, za to je přece nebudete hanit?

Já nikoho nehaním. Ale vyhrál jsem já! Rozhodně ale nevyhrála Česká republika.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články