Novotný se baví neúspěšným trestním oznámením prokremelského extremisty Vyvadila

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný v obecní multikáře. Výřez: prokremelský extremista Jiří Vyvadil (Twitter)

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný v obecní multikáře. Výřez: prokremelský extremista Jiří Vyvadil | FOTO: Twitter

Přední prokremelský extremista, advokát Jiří Vyvadil, neuspěl ani s dalším trestním oznámením, které podal na starostu pražské městské části Řeporyje Pavla Novotného (ODS). „Novotný se tím, že v ruské televizi expresivně mluvil o záměru vybudovat památník vlasovcům, nedopustil trestného činu,“ konstatoval státní zástupce Radek Kytnar. Starosta se nyní baví na Vyvadilův účet. 

„Poslední trestní oznámení Jiřího Vyvadila dopadlo jako všechny předtím. Nikdy se tohoto koštěte s jitrnicí na čele nezbavím zablokováním, je to moje opička pro zábavu,“ těšil se Novotný z Vyvadilova neúspěchu a připomněl advokátovo odhodlání „dostat Novotného do roka do kriminálu“. Novotný v této souvislosti poukázal na to, že polovinu času už Vyvadil promarnil.

Nejtěžší na celé věci bylo podle Novotného vysvětlit zastupitelům, jak je možné, že ona bezpředmětná trestní oznámení podává bývalý soudce.

Vyvadil podal v lednu trestní oznámení na Novotného a deset řeporyjských zastupitelů. Novotný se podle něj vystoupením v ruské televizi dopustil výtržnictví. Starosta spolu se zastupiteli se potom podle Vyvadila dopustili podpory hnutí směřujícího k potlačení svobody, když schválili stavbu pomníku vlasovcům, kteří na konci druhé světové války padli při osvobozování Prahy od nacistů.

Ivan Trojan (Roman Černý)

„Po přezkoumání spisového materiálu jsem v popisovaném jednání neshledal podezření z naplnění znaků skutkové podstaty trestného činu. Šetření je tímto skončeno a věc bude policejním orgánem uložena bez dalšího opatření,“ upřesnil Kytnar z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5.

Vyvadil v trestním oznámení napsal, že Novotný svým vystoupením v ruské televizi narušil veřejný klid. Starostovo vystupování podle Vyvadila „vyvolalo vlny neskutečného odporu mezi veřejností“. Advokát také tvrdil, že se Novotný dopustil výtržnosti, když na konci prosince veřejně označil sovětského maršála Ivana Koněva za sprostého vraha.

Bývalý poslanec a senátor Vyvadil v uplynulých letech podal řadu trestních oznámení, která policie odložila.

Zpracováno s využitím ČTK.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]