Pavel Novotný: Výroky o komunistovi Ondráčkovi zpátky nevezmu. V Doněcku neměl co dělat

Pavel Hofman

Pavel Novotný | FOTO: Pavel Hofman

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (za ODS) čelí obvinění za příspěvky na Twitteru, které měly údajně podněcovat k usmrcení poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM). Bývalý bulvární novinář Ondráčka kritizoval během jeho květnové účasti na oslavách Doněcké lidové republiky, jejíž existenci Česká republika oficiálně neuznává. A výroky o vlastizradě či usmrcení tajnou službou aktuálně rozpoutaly další mediální kolotoč kolem osoby „zkušeného recidivisty“. A Novotný nikterak neskrývá, že zkušenosti z minulých kauz hodlá využít. Deníku FORUM 24 sdělil nejnovější podrobnosti v případu.

Čekal jste takovou reakci?

Popravdě nečekal. Obzvláště v dnešní době, kdy je možné říct prakticky cokoliv a hlavně kýmkoliv. Přiznám se, že mě to překvapilo. Ale musím říct, že to beru velmi sportovně… Takhle jsem se dlouho netěšil na střet.

Co by se muselo stát, abyste vzal svá slova zpátky?

Jednoznačně na tom trvám. Zpátky nic brát nehodlám. Budu věřit, že mě Ústavní soud zachrání. Vlastně ani nevím, co bych na tom prohlášení měl brát zpátky. Během posledních dní jsem to navíc stokrát zopakoval… Ondráček je bolševická svině a nic na tom měnit nebudu. Ale opravdu mě to mrzí samotná část sdělení obvinění. Sám už nevím, jestli jsem bulvární zm*d, nebo významný politik. Vyšetřovatel mi tam vysvětluje, že jsem politik a mám být strážcem morálních a demokratický hodnot a morálním vzorem pro ostatní. Takže to mě ještě více vyprovokovalo k tomu, abych to zopakoval.

Proč je „bolševická svině“ ve Sněmovně?

Tak je to hlavně selhání nás jako voličů. A asi i tradičních politických stran, že to došlo takhle daleko… Komunisti drží tuhle vládu u moci. Což je naprostá hanebnost, když si vezmete, jaké jsou ideologické základy komunistické strany. Jsou navíc i v přímém rozporu s podporou velkokapitalisty Babiše. Prostě svinstvo.

Ale musím říct, že jsem se zamyslel i sám nad sebou. Poslední dobou jsem měl pocit, že jsem v sobě našel humanistu a trochu levičáka. Ale když jsem četl reakce na Twitteru, lidi na to psali, že se to mělo řešit hned po revoluci nějakými dvěma třemi rozsudky smrti… Tak si zpětně říkám, že byla opravdu chyba, že se komunistická strana nepostavila mimo zákon.

A rád bych taky připomněl, že byl v jednu chvíli Ondráček málem šéfem sněmovní komise pro dohled nad GIBS, kdyby novináři neudělali humbuk a nebyly demonstrace. To je taky něco příšerného. Generální inspekce bezpečnostních sborů i mně jako novináři mnohokrát pomohla. Mám k nim velkou úctu.

Pavel Hofman

Podle Ondráčka šlo o soukromou návštěvu s tím, že to platil sám. Věříte mu?

Tomu se můžu jenom smát. Ondráček je opravdu ubožák a lhář. Jeho „soukromou návštěvu“ jsme všichni viděli ve sdělovacích prostředcích. Ty záběry jsou jednoznačné. Komentátor ho představoval v delegaci jako zástupce České republiky. Ale i kdyby to byla soukromá návštěva, on tam proboha nemá co dělat.

Byla zpochybněna česká zahraniční politika?

Ne, protože to nikoho naštěstí nezajímá. Ale technicky vzato samozřejmě ano. I ve Spojených státech by ho za to mučila CIA. Myslím si, že by bylo pro podobné případy vhodné i zavedení této praxe k nám. Protože tohle je něco naprosto nepřijatelného. Já se stydím a omlouvám se Ukrajincům za našeho pana prezidenta. Připadám si jako zrádce jenom kvůli tomu, že jsme neodsoudili ruskou invazi na Krym.

Jaký by měl být trest?

Tohleto, co předvedl Ondráček… neříkám, že je to na provaz. To asi ne. Ale jednoznačně je to na týdenní waterboarding (Technika užívaná k vynucení přiznání či získání informací, kdy je osoba přivázána k desce a na obličej jí kape voda. Celý proces ztěžuje dýchání a navozuje pocit topení, pozn. red.). Tohle přece není možné. Jde o člověka, který přísahal na ústavu. Myslím si, že moje trestní oznámení za vlastizradu je namístě. Jednal v přímém rozporu se zájmy České republiky.

Senátní i sněmovní zahraniční výbory se od návštěvy distancovaly. Co by měl stát ještě udělat?

Nevím. Tohle se stát na Západě… Třeba přijet zpátky do Rakouska na nádraží, tak by politik okamžitě rezignoval. Je to naprostý výsměch. O mě tady vůbec nejde, já si to vyřídím u soudu, ale chudáci lidi… Sám jsem přišel o důvěru v systém ve své soukromé kauze. Ale způsob, jakým se tady přichází o iluze, že se měří všem stejně, je hodně smutný.

Ztrácíte důvěru v orgány činné v trestním řízení?

Ale neztrácím. Mám za sebou velmi férový soud, kde jsem dostal velký prostor se hájit. Ale myslím, že není třeba diskutovat o tom, že se tady ohýbá právo ve prospěch vládnoucí elity. Nechci vykřikovat něco o nějaké objednávce. Ale i když jsem zkušený recidivista, sdělení toho obvinění je v několika ohledech velmi zvláštní.

Tak měří se tady všem stejně?

Neměří, ale není to tak zlý. Já ten stát vlastně chápu. Jestli to ten policista v případě Ondráčka myslel vlastně dobře, tak to napsal zvláštně. Já bych to napsal lépe.

FB Lukáš Wagenknecht

Podle zmiňovaného sdělení obvinění podali trestní obvinění dva anonymové a jedna konkrétní osoba, jejíž jméno jste nezveřejnil. Proč?

To bych byl teda hodně hloupý. Já jsem vtipný člověk, že mu vymýšlím nějaký vtípek, to se nemusíte bát. Ale považuji za obrovskou chybu, že mám tenhle údaj vlastně vůbec k dispozici. Nikdy nepochopím, že policie sdělí obviněnému hned zkraje případu… Jméno, titul, datum narození. Takže nějaký fórek ho čeká, ale budu strašně vtipný a nenásilný.

Kdybyste si měl tipnout, jak myslíte, že to dopadne?

To je zajímavá otázka. Já si myslím, že to buď soudce smete ze stolu, nebo budu stíhán. Ale opravdu si to tentokrát hodlám k velké radosti mojí ženy užít. Hodlám ten prostor využít naplno. Myslím, že to bude někde mezi Nejvyšším a Ústavním soudem a konec. Ale představenému v Řeporyjích se takového uznání ze strany vrchnosti ještě nedostalo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner