Pavel ovládl twitter, Nerudová z něj couvá. Své místo našla na instagramu

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš (Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem

Dva týdny zbývají do prvního kola prezidentské volby. Hodnoty v průzkumech jsou i nadále vyrovnané. Vede trio Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš. Už teď je ale jasné, který z kandidátů vítězí na jaké sociální síti. Čísla, aktivita a především reakce sledujících jsou jasná. Babiš vede na facebooku, Nerudová na instagramu a twitter jasně ovládl Petr Pavel.

Babiš na „lidovějším“ facebooku vede dlouhodobě. Má tady 332 tisíc sledujících. Jaké je procento skutečných fanoušků, není jasné. Stejně tak nikdo neví, kolik profilů ovládá jeho marketingový tým. Nicméně, pro srovnání, Nerudovou na této síti sleduje 28 tisíc lidí, generála Pavla 68 tisíc lidí. Babišův tým se nejvíce věnuje právě facebooku, pracuje s ním, zveřejňuje tam nejvíce příspěvků. Stránku buduje od Babišova vstupu do politiky.

Naproti tomu na twitteru Babišův tým zveřejňuje výrazně menší počet příspěvků a i přes vysoký počet sledujících, 500 tisíc, tady příliš obdivu, tak jako má na facebooku, nesklízí. „Lajků“ sbírá velmi málo, ve značném nepoměru k objemu sledujících. Navíc tady Babiš dostává převážně silně kritické komentáře. Twitterovým vítězem je z uvedené trojice Petr Pavel. Toho na této síti sleduje 138 tisíc lidí. Zatímco Babiš získává nižší stovky „lajků“, Petr Pavel se u příspěvků pohybuje nejčastěji v rozmezí dvou až dvanácti tisíc „lajků“ u příspěvku. Komentáře pod příspěvky jsou navíc převážně pochvalné.

()

Pokud jde o twitter, zajímavý vývoj je u třetího z favoritů prezidentské volby, Danuše Nerudové. Tu tady sleduje 80 tisíc lidí. I přes poměrně slušné výsledky před několika týdny tady nyní aktivita této kandidátky uvadá. Poté, co se objevil skandál týkající se jejích problémů při vedení univerzity v Brně, zvýšil se počet kritických komentářů, ubyly „lajky“. Trendu nepomohlo ani nejasné, nebo zcela chybějící jednoduché vyjádření k této kauze ze strany Nerudové.

Ta evidentně našla své místo na třetí síti, na instagramu. Sleduje ji tady 145 tisíc lidí, Petra Pavla 70 tisíc lidí a Andreje Babiše 63 tisíc lidí. Zatímco u Babiše se nejčastěji objevují posměšné komentáře a získává nižší tisíce „lajků“, Nerudové lidé na této síti fandí, chválí ji, a i když se po skandálu s jejím angažmá na univerzitě objevily i kritické nebo posměšné komentáře, ty pochvalné převládají.  Také generála na instagramu lidé převážně vychvalují.

Jaké příspěvky kandidátů měly na jejich nejsilnějších sítích největší úspěch v posledních několika dnech? Na facebooku Andreje Babiše je to vánoční fotka s jeho druhou rodinou. U Petra Pavla jde o fotografii s kočkou při vánočním odpočinku. A fanoušky Danuše Nerudové v poslední době zaujala nejvíce fotografie kandidátky s její rodinou, rovněž s vánočním přáním.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články