Pavel požádá o audit na Hradě. Nechce, aby na něj čekali kostlivci ve skříních

Nově zvolený prezident Petr Pavel (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Nově zvolený prezident Petr Pavel | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24

Nově zvolený prezident Česka Petr Pavel hodlá požádat Nejvyšší kontrolní úřad o provedení hloubkového auditu v Kanceláři prezidenta republiky. Řekl to v neděli večer v rozhovoru v televizi Nova. Hovořil také o otevření Hradu veřejnosti a prozradil, že na oslovení „pane prezidente“ si zatím nezvykl. Nedokáže si prý představit, že by obýval zámek v Lánech. Jako letní sídlo prezidenta mu to přijde monarchistické.

Petr Pavel vysvětlil nečekaný sobotní příjezd slovenské prezidentky Zuzany Čaputové do Prahy. Návštěva byla prý domluvena variantně. To znamená, že by se její účel v případě jeho neúspěchu změnil.

Vladimir Putin (ČTK)

S poraženým předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem zatím nehovořil. Podle Pavla si vyměnili zprávy ve slušném duchu. V tomto kontextu vyjádřil naději, že by jejich komunikace mohla probíhat nekonfrontačně jako v posledních dvou debatách. „V dalším období bychom měli dát jasně najevo, že jsme schopni spolu normálně komunikovat, i když budeme mít rozdílné názory, a budeme se snažit hledat kompromis, který bude dobrý pro tuto zemi,“ uvedl Pavel. Babišovi mimo jiné poděkoval za gratulaci.

Schůzku s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem zatím naplánovanou nemá. Organizační popud by měl podle Pavla přijít ze Zemanovy strany. Rád si prý poslechne, co by mu chtěl sdělit.

Pavel se v sobotu v krátkosti sešel s premiérem Petrem Fialou (ODS). Domluvili se, že se setkají ve středu i s dalšími ústavními činiteli a domluví se na formě komunikace alespoň na přechodné období do inaugurace. Je otevřený i setkání s opozicí a je připraven vyslechnout její názory a konkrétní návrhy. Myslí si, že je potřeba jít opozici naproti a pomoci jí. Všechny strany jsou stejně relevantní, jak řekl s tím, že je potřeba řešit problémy společně. „Pro první období vidím prioritu v tom, abychom dokázali bez větších sociálních otřesů zvládnout krizi, kterou teď procházíme. Aby lidi neměli pocit, že na ně vláda kašle. A pokud ho mají, tak na vládu zatlačit, aby přidala tam, kde ty problémy skutečně jsou,“ řekl Pavel.

Plánuje také vyjet do regionů a začne krajem Karlovarským, Ústeckým a Moravskoslezským. Jsou to podle Petra Pavla oblasti, kde se kumulují větší problémy než jinde. Chce mluvit s lidmi, samosprávami, firmami, neziskovými organizacemi a zjistit, jak na ně dopadají vládní opatření.

Nový prezident mluvil také o otevření Hradu. Jde podle něj o dvě roviny, zaprvé o fyzické otevření, tedy zrušení zábran, o kterém bude jednat s ministerstvem vnitra a policií. Potřebuje zjistit, co zrušení zátarasů brání, a pokud již bezpečnostní rizika pominula, není podle Pavla důvod, aby opatření přetrvávala. A zadruhé, o otevření informační. Rád by se s informačním servisem Hradu dostat do roviny 21. století.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Petr Pavel plánuje v blízké době požádat Nejvyšší kontrolní úřad o provedení hloubkového auditu na Pražském hradě. „Chci mít klidné svědomí, že to, co přebíráme, přebíráme v pořádku, a že tam na nás nebudou čekat žádní kostlivci ve skříních,“ vysvětlil s tím, že chce znát a dořešit všechny případné problémy, v tom kontextu zmínil například neoprávněné nakládání s utajovanými dokumenty, ke kterému v Kanceláři docházelo. Ideální by podle něj bylo, kdyby bylo možné kontrolu provést před inaugurací, ale o tom bude teprve jednat. Má v plánu sejít se s ředitelem NKÚ, který na Hradě provedl audit před několika měsíci. Chce tedy zjistit, za jakých podmínek může dojít k novému auditu.

O tom, jak bude Kancelář prezidenta republiky vypadat a kdo v ní zůstane, Petr Pavel momentálně jedná. Jde například o pozice šéfa zahraničních nebo bezpečnostních odborů. „K určitým změnám zcela jistě bude muset dojít. Nejen personálním,“ uznal. Spolupráci s aktuálním kancléřem Vratislavem Mynářem nebo mluvčím Miloše Zemana Jiřím Ovčáčkem si nedokáže představit. Po všech členech Kanceláře bude samozřejmě vyžadovat potřebné bezpečnostní prověrky.

Petr Pavel již začal pracovat na zahraničních vztazích. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který mu v neděli pogratuloval k vítězství, od Pavla dostal ujištění o podpoře Ukrajiny. Ujistil ho, že své dlouhodobé názory v tomto případě nezmění. O sankcích prý vzhledem k aktuálním přípravám desátého sankčního balíku nemluvili. S polským prezidentem Andrzejem Dudou pak pracuje na naplánování pracovního jednání, klidně i před inaugurací, aby co nejdříve sladili své plány a postupy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články