Pavel Šafr: Apokalyptické vize je třeba odmítnout

(ČTK)

FOTO: ČTK

Vláda Petra Fialy je ve dvojím ohni. Na jednu stranu od ní chceme to, k čemu se sama zavázala, totiž aby razantně šetřila a ozdravila veřejné finance. Na druhou stranu je ale tato vláda pod stále rostoucím tlakem opozice a většiny médií, aby urychleně zastavila pokles životní úrovně. Obojí dohromady by zvládl zařídit jenom kouzelník. Přitom nás řada „expertů“ chce vystrašit apokalyptickou vizí nastávající krize.

Je zcela jasné, že na Čechy začíná doléhat vysoká inflace. Výpočet nových záloh na energie v nás vyvolává nepříjemné mrazení, někdy i paniku. Každé čerpání pohonných hmot je důvodem k vzteku. Otázkou ale je, vůči komu ten vztek mířit. Opozice se snaží mermomocí vytvořit dojem, že viníkem je současná vláda. Přitom to byla právě vláda Andreje Babiše, která svou rozpočtovou nezodpovědností přispěla k tomu, že česká inflace je jedna z nejhorších v Evropě. Stejně jako předtím Babišova vláda přispěla k tomu, že měla Česká republika jeden z nejhorších dopadů epidemie covidu, což znamenalo zbytečné tisíce mrtvých spoluobčanů.

Představme si, že by nám dnes vládl Andrej Babiš s Tomiem Okamurou. Takovému scénáři jsme na podzim unikli jen o fous. Babiš by inflaci řešil dalším rozdáváním veřejných peněz, čímž by eskaloval další inflaci. Ale jeho propagandistická mašinérie by jela naplno a nechal by se oslavovat, jak geniálně řídí stát a jak se stará o lidi. A Okamura by se zase staral o to, abychom „neprovokovali Rusko“ a abychom se postupně vyřazovali z klubu úspěšných zemí Evropy.

Když nyní stále slyšíme, že by Babiš už zase vyhrál ­volby, je to dílem ­směšné a dílem odporné. Výsledky průzkumů ve skutečnosti stále ukazu­jí vysokou a téměř ­shodnou podporu demokratickým stranám vládní ­koalice, jakou měly ve volbách. A jestli někdy vidíme trend ke snížení této podpory, pak je to v kontextu turbulencí, jež vnesla do Evropy Putinova válka, ještě docela dobré. Jen to slovo „ještě“ ukazuje, že máme čekat mimořádně těžké období. A bude na nás i na vládě, jak ho přečkáme. Zda se necháme zlomit apokalyptickými vizemi krize, či se udržíme v dobré duševní kondici.

Klíčové je přitom jedno: Nezraďme svobodu ve prospěch…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články