Pavel Šafr: Hledám příčiny toho, proč se část národa zbláznila a volí populisty

AUTOR: Pavel Hofman

Šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr napsal knihu nazvanou Češi mezi pravdou a lží, která se věnuje mýtům v české historii. Není náhoda, že vychází právě 17. listopadu 2020. Tuto publikaci vydává spolek Free Czech Media. Na křtu knihy, který vzhledem ke koronavirové pandemii proběhl téměř symbolicky, Pavel Šafr vysvětlil, co jej k napsání knihy vedlo, ale třeba i to, jak se současnými volebními výsledky souvisí pohled některých Čechů na svatého Václava.

„O historii se zajímám od dětství. Mám za to, že když někdo dělá novináře, a zejména politického komentátora, měl by důkladně poznat historii své země,“ uvedl Šafr. Hlavním motivem k vydání knihy jsou ale pro něj volební výsledky posledních let. „Vedly mě k mnoha úvahám o tom, proč Češi volí tak, jak volí,“ dodává s tím, že jde o překvapivou věc hlavně proto, že se děje po tolika letech úspěšné liberální demokracie. „Značná část národa se zbláznila a začala volit autoritáře, populisty…“ zaznělo v rozhovoru.

KNIHU ČEŠI MEZI PRAVDOU A LŽÍ OBJEDNÁVEJTE ZDE

Tito populisté podle Pavla Šafra těží i z historických mýtů, například vyvolávají nostalgii po normalizaci. A opravdu souvisí volební preference některých Čechů s jejich pohledem na svatého Václava? „Některých Čechů určitě, například Miloše Zemana, který prohlásil, že svatý Václav byl kolaborant s Němci,“ připomíná šéfredaktor deníku FORUM 24.

Je poměrně pravděpodobné, že se kniha Češi mezi pravdou a lží nebude příliš líbit lidem, kteří se v dnešní době začali označovat za „vlastence“. „Mám na vlastenectví hodně jiný názor než kupříkladu voliči pana Okamury nebo fanoušci našeho pana prezidenta Miloše Zemana. Domnívám se, že zralý národ nepotřebuje lži. Že sebevědomý národ v Evropě nepotřebuje mít vylhanou historii,“ říká Pavel Šafr.

Češi mezi pravdou a lží

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner