Pavel Šafr: Hon na Rakušana a STAN je směšný

(Úřad vlády ČR)

FOTO: Úřad vlády ČR

Mezi mnoha uměle vyfabulovanými a prázdnými aférami kraluje aféra, která je svým obsahem zatím zřejmě ta vůbec nejprázdnější. Jde o zprávu reportéra Janka Kroupy z redakce Seznam Zprávy, podle níž byl šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek v kontaktu s ústřední postavou kauzy Dozimetr – podnikatelem Michalem Redlem. Ten dříve udržoval také vztahy s Radovanem Krejčířem.

Šéf civilní rozvědky by jistě měl být nezpochybnitelný a dlouholetý důstojník bezpečnostních složek. Ministr vnitra Vít Rakušan nepostupoval příliš chytře, když do této pozice vytáhl člověka z byznysu. Česká žurnalistika ale vykazuje děsivé sklony, když jsou novináři schopní udělat skandál z toho, že se někdo s někým zná z pracovních schůzek.

Představme si, že by vyšla v médiích zpráva: „Šokující zjištění! Prezident republiky se dlouhá léta stýkal s trestně stíhanou osobou.” Tou osobou, která figuruje hned v několika kriminálních kauzách, je náš bývalý premiér Andrej Babiš. Styky s Babišem tu měl a má kdekdo. Společenská nebezpečnost Andreje Babiše je asi tak tisíckrát vyšší než nebezpečnost obskurního podnikatele Redla.

Vít Rakušan nemá dobré období. Jeho strana je v těžké defenzivě kvůli mediálnímu pranýřování. Silně přestřelená kauza Dozimetr uškodila Starostům a nezávislým opravdu hodně, což bylo zjevně od začátku jejím cílem. Faktickou chybou Víta Rakušana je ale pouze to, že mu jeho osobní vlastnosti, které můžeme chápat třeba jako slušnost a zdrženlivost, brání udělat si v resortu pořádek.

Přitom je třeba říci, že STAN je funkční součástí koalice, která dělá dobrou práci pro Českou republiku. Není žádný důvod ustupovat opozici, která chce STAN a celou vládu zničit. Není důvod si nechat od trestně stíhaného Babiše vnutit pocit viny za kauzy, které nemají ani zdaleka relevanci kauz bývalého premiéra. Hon na Rakušana je směšný.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.