Pavel Šafr: Jak bude vypadat příští totalitní režim? Bude radostný a přehledný

Jak aTeo vidí EET (ATEO)

Jak aTeo vidí EET | FOTO: ATEO

 

Zkusme si představit, jak by vypadal příští totalitní režim. Lidský pokrok postupuje od nižších forem k vyšším v jakési spirále. Na to už přišel Hegel a převzal to Marx. A jako se stále zdokonalují věci dobré, tak se zdokonalují i věci zlé.

Předně: Příští totalitní režim bude mnohem chytřejší než ty minulé. Nebude se opírat o vyčpělé fanatické ideologie, které už nikoho nezajímají. Nepůjde o komunismus a nepůjde o fašismus. Budoucí totalitní režim si z obou vezme to, co se ukázalo efektivní. Však se také oba systémy v podstatných aspektech překrývaly.

Příští totalitní režim se už nebude nijak specificky jmenovat. Zřejmě bude i zakázáno ho nějak pojmenovávat, aby se nepřišlo na to, že je totalitní. Dobrý zloděj přece nepotřebuje slávu a publicitu, Ďábel vůbec nechce, aby v jeho existenci někdo věřil. Budoucí diktátor nebude mít na dveřích napsáno: „diktátor“ a vládnoucí strana nebude strana, ale jen takové všeobecné hnutí.

Formální charakteristikou budoucího totalitního režimu bude prostě stále jen „demokracie“. Možná dokonce „absolutní demokracie“. To se projeví v naprosto propracovaném systému téměř permanentního a povinného lidového hlasování o všech veřejných věcech a to nejspíše přes internet. Lidé si skrze internet zvolí toho, koho bude Nejvyšší obsluha internetu chtít zvolit. A aby byl výběr, tak budou angažováni různí kandidáti. Zápornou roli budou ve volbách hrát politici, aby bylo jasné, nad kým zvítězí nepolitici. Vládnoucí hnutí bude totiž nepolitické, aby byla jasná ryzí lidovost této demokracie a aby si každý uvědomil, že politika je svinstvo. Politici budou tedy trpěni jen z odstrašujících důvodů a jejich role bude pouze rituální, aby bylo možné nad nimi vždy zvítězit.

Také si sami odhlasujeme zavedení Centrálního registru veškerého chování, aby se nikde neděla žádná neplecha. Pak si odhlasujeme zavření hranic a zavedení plošného kamerového systému, který bude kontrolovat naprosto všechno. Kvůli naší naprosté bezpečnosti, samozřejmě. A posílení role policie a prokuratury. Pro pořádek budeme sami na sebe a na všechny okolo posílat Kontrolní hlášení.

V příštím totalitním režimu bude panovat povinné a naprosté přesvědčení o naší absolutní svobodě, která bude garantována ústavou. Kdokoli, kdo by mezi novináři třeba zpochybňoval existenci absolutní svobody, bude okamžitě jako psychopat ve svém vlastním zájmu odvezen na psychiatrii. Ti nejlepší z novinářů budou naopak úzce spolupracovat s policií a budou mít právo vyšetřovat a postupně převezmou i roli celého soudního systému. K lepší angažovanosti veřejnosti při vyšetřování, v justičním systému a při dokazování viny bude náležitě využit Facebook.

V tomto budoucím totalitním režimu budou také probíhat pravidelné festivaly svobody, kde budou vystupovat zejména umělci a budou zaníceně hovořit o nutnosti neustálé obrany demokracie. Jakékoli znevažování festivalů svobody bude přirozeně podrobeno kolektivnímu odsouzení, zostuzení a poplivání každého nepatřičného šťourala. Zpochybňování existence naprosté svobody bude nakonec trestné.

V čele totalitního státu bude formálně stát idiot, aby bylo jasné, z koho je možné si dělat legraci a proti komu bojovat za demokracii. Boj za demokracii a boj s korupcí bude hlavní a povinnou náplní společenského života. Přirozeně, že podle přesných pravidel.

Tento totalitní stát bude řízen nikoli vládou nebo parlamentem, nýbrž pro rychlost a efektivitu rozhodování jen jedním Centrálním Ministerstvem. V čele bude stát Ministr a ten bude mít k ruce profesionální tým odborníků na marketing, sociální sítě, výzkumy veřejného mínění a IT technologie. Všechna média budou patřit Ministrovi, všechny továrny a ostatní firmy budou také patřit Ministrovi. Tím bude zabezpečena totální svoboda individuálního vlastnictví jednoho člověka, aby bylo jasné, že jsme neuhnuli z cesty demokratického kapitalismu. Všichni lidé budou ministrovi zaměstnanci.

V budoucím totalitním režimu, který bude prezentovaný jako nejvyšší myslitelná míra demokracie, se budou lidé aktivně na Facebooku dožadovat vyšší míry vlastní kontroly. Budou si sami platit systémy centrální evidence všeho, co udělají. A všechno samozřejmě poběží on-line a hezky na jedno místo, totiž přímo na Centrální Ministerstvo, které bude sledovat naše příjmy, výlohy, naše bankovní účty (jestli nám je neseberou), zda dobře parkujeme, zda dobře jíme, zda se dobře bavíme a jakou máme náladu.

Posledním útočištěm skutečné lidské svobody bude pravděpodobně záchod. Snad. Možná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]