Pavel Šafr napsal knihu o pravdě a lži v českých dějinách. Čtěte o Bílé hoře, vyhnání Němců, o Havlovi i Klausovi

Eric Drooker

Češi mezi pravdou a lží. Tak se jmenuje nová kniha dlouholetého novináře a politického komentátora, šéfredaktora deníku FORUM 24 Pavla Šafra, kterou si můžete objednat na e-shopu FORUM. Pavel Šafr ve svých textech komentuje důležité události českých dějin z pohledu žurnalisty s kritickým náhledem – tedy tak, aby bořil některé zažité mýty českých dějin. Knihu ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydával spolek Free Czech Media.

Jak je patrné již z obálky knihy, novinář Pavel Šafr polemizuje s marxistickým a nacionalistickým dějepisem. Ve třiceti kapitolách komentuje zásadní milníky našich dějin. Motiv, proč se do toho pustil, vysvětluje v předmluvě. Hledá důvody, proč se v druhém desetiletí 21. století Češi z velké části zbláznili a začali si po etapě úspěšné liberální demokracie náhle volit za své představitele autoritářské vůdce, kteří dovedně hrají na struny rozšířeného strachu z otevřeného světa a nostalgie po starých časech normalizace. Ty důvody lze najít částečně v národní historii i ve lžích a mýtech, které o ní v české společnosti panují.

Vzpomínáte si například na to, jak prezident Miloš Zeman prohlásil, že svatý Václav sloužil Německu? Na to bylo potřeba reagovat. Autor se věnuje i Janu Husovi, husitům, kteří jsou mnohými dodnes vzýváni, Janu Žižkovi nebo bitvě na Bílé hoře, jejíž čtyřsté výročí jsme si připomínali před pár dny.

KNIHU OBJEDNÁVEJTE ZDE

Velkým tématem knihy jsou ale samozřejmě také dějiny 20. století. Šafr popisuje tragédii porobení země Sovětským svazem, do něhož uvrhl naši zemi za přispění části Čechů sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin. O brutální perzekuci ze strany Hitlerovy třetí říše se totiž u nás nepochybuje, zatímco období komunismu je bohužel stále vykládáno jako čímsi lepší. Přitom důsledky sovětské nadvlády jsou pro českou společnost ještě stále tíživé.

Již zmíněný Miloš Zeman vyhrál první přímou prezidentskou volbu nad Karlem Schwarzenbergem poté, co vytáhl „sudetskou kartu“. V deníku Blesk jeho podporovatelé tvrdili seniorům, že Schwarzenberg chce, aby jim vyhnaní Němci a jejich potomci sebrali jejich chalupy. V Zemanově kampani byli přitom paušálně prezentováni jako „váleční zločinci“. Pavel Šafr nabízí poněkud jiný pohled na příběh českých Němců i na dění v Československu po roce 1945.

V českém politickém systému je odjakživa zásadní role prezidenta, ač reálné pravomoci nemá. V knize Češi mezi pravdou a lží si můžete přečíst portréty všech československých i českých prezidentů od Masaryka až po Zemana. Šafr v knize sleduje jejich politický vývoj, charakterové vlastnosti i celkový přínos. Anebo také škodu, kterou za sebou mnohé z těchto postav zanechaly.

Pavel Šafr ve své nové knize pokládá i další otázky. Opravdu bylo pražské jaro tak skvělým obdobím našich dějin? Na co se zapomíná ve škole, když se učíme o národním obrození? Byla Československá republika založena tak, aby jako nový stát mohla obstát? Osvobodila nás Rudá armáda, anebo nám sen o svobodě spíše znovu vzala? A co bude s českým národem, pokud se obrátí zády k západní civilizaci? Toto všechno a ještě mnohem více nabízí čtenářům a zájemcům o českou historii tato knižní novinka.

E-SHOP REVUE FORUM ZDE

Spolek Free Czech Media již vydal například bestseller Obrana před Babišem s podtitulem Jak z toho ven o české polistopadové společnosti a médiích a knihu publicisty Bohumila Doležala V zemi babišismu a buranokracie. I tyto knihy si u nás můžete objednat.