Pavel Šafr: Nepožaduji po Babišovi 50 000 za urážky. Chci, aby se choval slušně

David Těšínský / SF

Andrej Babiš | FOTO: David Těšínský / SF

Šéfredaktor internetového deníku FORUM 24 Pavel Šafr nebude požadovat po Babišovi finanční satisfakci. Zde je vysvětlení:

Po poradě se svým právním zástupcem JUDr. Alešem Rozehnalem jsem se rozhodl odpustit Andreji Babišovi částku 50 000 korun přiznanou mi soudem jako odškodnění za opakované veřejné urážky.

Andrej Babiš mě od chvíle, kdy jsem mu osobně sdělil, že pro něj nebudu jako novinář pracovat a že naopak budu kritizovat jeho kumulaci politické a mediální moci, dlouhodobě veřejně urážel. Používal na moji adresu slova jako parchant a psychopat. Urážel mě běžně na masových mítincích, ve vysílání České televize, na půdě poslanecké sněmovny a v rozhovoru pro server Aktuálně.

Veřejné urážky a zastrašování používá Andrej Babiš jako metodu tvrdého boje nejen se svými kritiky a oponenty, nýbrž i proti novinářům, kteří dělají podle svého nejlepšího svědomí práci pro veřejnost. Kritické sledování mocného politika, který zároveň ovládá média a ohromný podnikatelský kolos, je základním pracovním úkolem a posláním svobodného novináře. Novináři touto svou činností brání veřejnost před mocenskou manipulací.

Pan Babiš se neustále snaží převádět své vztahy s kritickými novináři do výlučně osobní roviny, aby každého, kdo je mu nepříjemný, zpochybnil a zhanobil, a aby každý, kdo se mu postaví do cesty v jeho boji o moc, měl před veřejností dehonestující nálepku.

K této metodě se vždy uchylovali a uchylují političtí vůdci autoritářského založení, kteří sází na svoji sílu a na masově vyvolávané emoce, a nikoli na věcné argumenty. O to více je třeba takové politiky pečlivě sledovat a beze strachu popisovat. Chceme přece žít ve společnosti, kde vládnou na prvním místě pravidla, a ne hrubá síla.

Abych dal jasně najevo, že tady nejde o žádný osobní spor, nýbrž o udržení základních pravidel hry v demokratické a civilizované společnosti, satisfakci ve výši 50 000 korun panu Babišovi odpouštím. Stačí mi, že soud již dvakrát rozhodl ve prospěch práva novináře na obranu před urážkami od mocného politika. Po morální stránce pan Babiš tento soud se mnou stejně prohrál od první chvíle.

Na závěr bych rád pana Babiše upozornil, že další urážky novinářů, kterých se dopouští, nemohou skončit jinak, pokud budeme žít v právním státě. Musel by kromě těch několika médií ještě navíc znásilnit soudce, aby si vydobyl beztrestnou možnost říkat o reportérech České televize, že jsou zkorumpovaná pakáž. Tito reportéři dělali svoji práci a zaslouží si veřejnou podporu.

ČTK

Pan Babiš nezná hranice. Musíme mu je tedy nakreslit a trvat na tom, že je nebude překračovat. Těch 50 000 korun v tom už žádnou roli nehraje a jejich vymáhání by bylo zavádějící, protože by opticky budilo dojem, že jde jen o spor v osobní rovině a navíc ještě spor o peníze. Toto ale není spor osobní a nejde v něm o 50 000 korun.

Toto je spor o povahu společnosti. O to, kde žijeme.

Pavel Šafr

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner