Pavel Šafr: Ostuda skončila. Ale může přijít ještě větší

Eric Drooker

Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeierová se již několik let zabývá problémem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jejím úkolem je totiž hlídat, aby peníze evropských daňových poplatníků, a to včetně těch českých, šly tam, kam mají: Zejména malým a středním podnikům, nikoli holdingům, mezi nimiž kraluje Babišův Agrofert. Hohlmeierová se za to přede dvěma lety dokonce dočkala tvrdých urážek a Babiše tehdejší předseda Evropského parlamentu žádal, aby se omluvil.

Hohlmeierová nyní pro Týdeník FORUM popisuje změnu, která se v České republice odehrála po loňských volbách do Poslanecké sněmovny. Věří, že orgány činné v trestním řízení i justice budou postupovat nezávisle v kauze Čapí hnízdo. Její úkoly ale zdaleka nekončí. Nejenže v řadě dalších evropských zemích existují mocní lidé přisátí na dotace, ale v České ­republice by mohla vzniknout další bezprecedentní situace. Největší příjemce evropských dotací by se totiž mohl stát prezidentem republiky.

V předchozích letech se Česká republika dostala na okraj zájmu zahraničních partnerů. Žádné významné návštěvy, žádná možnost rozhodovat, nedůvěra ostatních států, pověst těch, kteří jen kritizují, ale nepřinášejí řešení. Kabinetu Petra Fialy se to během pár měsíců podařilo změnit. Nejen přístupem k Ukrajině, ale čistě tím, že v této vládě nesedí nikdo, kdo sám sobě posílá miliardy z eráru. Taková věc do civilizované země prostě a jednoduše nepatří. Pokud by se nám ale ostudy podařilo zbavit pouze na čas a v příštím roce bychom si ji s pompou vrátili do života přímo přes Pražský hrad, nezbývalo by než se opět stydět. Hrdý národ by měl udělat všechno pro to, aby se do takové situace nedostal. Ostudy už prostě bylo dost.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články