Pavel Šafr: Pár slov k tomu, jak Babišovi novináři vyšetřují finance nezávislých médií

Eric Drooker (Eric Drooker)

Eric Drooker | FOTO: Eric Drooker

Za poslední tři roky jsme se díky Andreji Babišovi opravdu hodně naučili. Nyní, v souvislosti s aférou kolem jeho výroků o koncentračním táboru v Letech, kupříkladu víme, jak dojemně působí, když se člověk omluví za to, co bez rozmyšlení plácne. Část veřejnosti ocení, že oligarcha na sobě pracuje a má bohulibý sklon se polepšit.

Rozhodl jsem se, že se také omluvím. Řekl jsem totiž bez rozmyšlení jedné zaměstnankyni Andreje Babiše, která se snažila vyšetřovat naše účetnictví, že se mi chce z její práce zvracet. Ona si náš telefonický rozhovor bez mého vědomí nahrávala a zveřejnila nahrávku na webu Andreje Babiše.

Takže: Omlouvám se všem svým kolegům v práci, že jsem zrovna ve chvíli tohoto nezapomenutelného telefonického rozhovoru, řečeno slovy Václava Havla, „žil v pravdě“. Nebylo to na základě pečlivého zvážení, nýbrž šlo jen o spontánní reakci na naprostou nehoráznost. Omlouvám se kolegům, protože jsem jim způsobil pochopitelné rozpaky. Té paní ze skupiny Agrofertu se nemám za co omluvit. Můj přítel, který byl v letech komunistického režimu často vyslýchán, mi k tomuto případu řekl, že on nikdy za celou dobu vyšetřování neřekl svému estébáckému vyšetřovateli, že se mu chce z jeho práce zvracet. Jistě to nebylo proto, že by si to nepomyslel, nýbrž jen proto, že by šlo o nadbytečnou informaci.

Dáma, které jsem řekl, že se mi chce z její práce zvracet, se mi představila jako Eva Wagner. Nejedná se zřejmě o uměleckou vedoucí opery v Bayreuthu paní Evu Wagner. Tato česká paní Wagner pracuje pro odborný mediální web „Media Hub“ a podílí se na přípravě denunciačních textů o nových médiích. Tedy o Echu 24, o Hlídacím psu a o Svobodném fóru. Šikulkové z Babišova Media Hubu se snaží najít něco, co by se dalo rozmáznout a přilákat tak svědomité pracovníky finančních kontrol, což jsou opět zaměstnanci podléhající Andreji Babišovi. Takhle pěkně přehlednou a transparentní situaci tu dnes máme. U Svobodného fóra paní Wagner objevila na veřejném serveru Justice.cz naši účetní závěrku, v níž byla zjevná chyba. Té chyby se dopustila externí firma (ještě jsem se nenaučil účetnictví) a okamžitě po upozornění ji napravila. Děkujeme serveru Media Hub, že nám pomohl dát naše papíry do pořádku.

Věci se přirozeně chytili další sympatizanti Nových pořádků. Parlamentní listy nyní šíří, že Svobodné fórum má problém. A už ne jen s účetnictvím, ale přímo s financováním! Free Czech Media skončilo v roce 2015 s účetní ztrátou 442 tisíc korun, a to při hospodaření v ročním objemu 2,5 milionu korun. A prý to nejsme schopni vysvětlit. Vysvětlení je opravdu jednoduché. Ztráta je pokryta z peněz, které dal do projektu na začátku v roce 2015 autor tohoto článku. Jinak je mimochodem komické, o jak malé jde částky. Tak třeba v Mafře, kde jsem seděl léta v představenstvu, se počítá ve stovkách milionů. Aby tedy bylo jasné, jaká jsou fakta: Při obratu 2,541 milionu mělo FCM ztrátu 442 tisíc korun. Toť vše.

Rád bych ujistil Parlamentní listy, že jejich starost je zbytečná. Svobodné fórum a Free Czech Media žádné problémy s financováním nemají – až na jeden: Stále nám chybí peníze na to, abychom mohli dělat to, co je v této situaci potřeba, tedy velké nezávislé médium, které dokáže pohlídat nové uchvatitele politické moci, ten ohromný kontingent konjunkturalistů, kteří do svých pozic v politice, ve státní správě a v médiích vyjeli ve výtahu protikorupční revoluce Andreje Babiše. Na druhou stranu je již jasné, že o Svobodné fórum, stejně jako o další nezávislé weby, je ve společnosti zájem. Je tedy jasné, že se novináři liberální éry polistopadového období postupně učí prosazovat ve změněné a podstatně horší situaci svá nová média na zelené louce. Že se učíme hospodařit, rozvíjet komerční aktivity a hledat cesty, jak se uživit v době internetu, tedy v době, kdy většinu toho, co jako novináři vytvoříme, od nás veřejnost chce odebírat zadarmo. Nicméně je třeba poděkovat Andreji Babišovi, že jsme nezakrněli ve velkých vydavatelských domech a učíme se znovu probojovat z undergroundu ke svému místu na slunci.

Každé z nových médií má své vlastní metody, jak vydělat a shromáždit od sponzorů prostředky na svůj provoz. Svobodné fórum (Free Czech Media) má úspěšnou veřejnou sbírku. Bez pomoci doslova stovek našich čtenářů bychom nemohli existovat. To je tajemství dosavadního fungování Svobodného fóra, kromě toho, že již máme i příjmy z reklamy, protože nás lidé čtou.

Nakonec bych se vrátil ke svému hříchu.

Slibuji, že si večer do sešitu napíšu stokrát, že už nebudu lidem, kteří mají estébácké manýry, říkat do telefonu, že se mi chce z jejich práce zvracet. Tuto nadbytečnou informaci si nechám pro sebe. Ale je jasné, co si myslím o novinářích z „odborného“ webu Media Hub, kteří pracují pro Andreje Babiše a vyšetřují finanční věci malých a stále relativně slabých médií, která kritizují Andreje Babiše. Taková drzost se nesmí tolerovat. Už ta skutečnost, že starý a provařený komunistický šíbr, který zlikvidoval dva klíčové deníky polistopadové éry, jež dlouhá léta provázely reformní a liberální proud v české společnosti, vytvoří „odborný web pro média“, je vskutku dechberoucí. Nebudeme novinářům tohoto webu odpovídat na žádné otázky, jež se týkají Svobodného fóra. Andrej Babiš k nám může kdykoli poslat jiné své podřízené. Veškeré naše dokumenty jsou k dispozici finanční správě a naše veřejná sbírka podléhá povinnosti pravidelného vyúčtování. A abychom nepublikovali chybné dokumenty, necháme je napříště prověřit spolehlivými auditory.

Děkuji moc všem čtenářům a sympatizantům, kteří nás podporují. Budeme se snažit pracovat co nejlépe na tom, abychom ve veřejném prostoru udrželi kritickou diskuzi, a tím napomohli hájit svobodu a parlamentní demokracii v této nelehké době, kdy se všude kolem nás opět prosazují normalizační a potlačovatelské instinkty, kdy prezident znovu táhne naši zemi do východní barbárie a kdy se tolik lidí zase bojí veřejně angažovat na straně obyčejné spravedlnosti.

Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]