Pavel Šafr pro Die Tageszeitung: Babiš se svou mocí uvaří liberální demokracii jako žábu

(ČT)

Šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr poskytl rozhovor pro německý list Die Tageszeitung, který s ním vedla korespondentka Alexandra Mostyn. Hovoří o tom, v čem je Andrej Babiš jiný, než jsou západní politici, a jaké jsou příčiny mocenského vzestupu tohoto oligarchy.

Pan Šafře, sotva někdo ovlivnil jako manažer českou mediální scénu od převratu jako vy. Poté, co jste vedl nejdůležitější noviny země, jste se v roce 2015 rozhodl jít do toho, co nazýváte „undergroundové médium“. Proč?

Česká mainstreamová média jsou oligarchizována a můj postoj vůči české oligarchii je velmi kritický. Čeští oligarchové jsou podobní těm ruským. Pocházejí z komunistických tajných služeb nebo z oblasti zahraničního obchodu a tvoří starou spojnici s bývalou komunistickou nomenklaturou.

Mluvíte o oligarších obecně, nebo o novém českém předsedovi vlády Andrejovi Babišovi?

Babiš je symbolem českého oligarchy, protože v sobě spojuje všechno to, co představuje oligarcha: minulost v KSČ a StB, kontakty ze zahraničního obchodu a bezohlednost během ekonomické transformace devadesátých let. Ze zisku, který Babiš má díky svým jednáním se státem, si nyní stát koupil. Neboli své voliče.

Kdo – nebo co – mu to umožnilo?

Svoboda umožnila těm, kteří díky své blízkosti k režimu měli náskok, aby zabrali většinu státního majetku státu během privatizace. Proto srovnávání Babiše s Trumpem neodpovídá skutečnosti. Donald Trump nebyl v komunistické tajné policii a nepřevzal žádný státní majetek.

Česká společnost měla čtvrt století, aby se mohla ve svobodě zabydlet. A vybrala si Andreje Babiše. Navzdory jeho minulosti v „československé Stasi“ a přestože je postsovětský typ oligarchy. Není jeho úspěch výsledkem selhání liberálních elit České republiky?

Samozřejmě. Všichni jsme selhali. Demokraté ve své neschopnosti se zorganizovat. A pražská intelektuální elita selhává kvůli své nízké morálce. Polovina z nich je připravena jíst Babišovi z ruky jako děti. Ale pan Arnold z Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft také selhal, když prodal své české vydavatelství v roce 2013 Babišovi. Tím se stal spoluodpovědným za rozpad liberální společnosti a úpadek českých médií.

Z mezinárodního pohledu je Babiš liberál. Jeho ANO je členem skupiny ALDE v Evropském parlamentu.

To je maska ​​pro Západ. Babiš je velmi chytrý, když přijde na to, kterou masku si má vzít. Babiše nelze srovnávat s ničím známým na Západě. Bylo by v Německu představitelné, aby se stal kancléřem bývalý agent Stasi, který převzal státní majetek, který je velikostí a vlivem srovnatelný s firmami Siemens a BASF dohromady a který by si koupil Die Welt a Süddeutschen Zeitung a jednu velkou rozhlasovou stanici?

Ve středu Babiš představí své ministry a ministryně. Ty, kteří budou tvořit jeho menšinovou vládu. Co přijde teď?

Jeho ministři jsou podřízenými zaměstnanci, nikoli politickými ministry, jak to známe v demokratických vládách. Taková absurdní vláda může vzniknout pouze na základě spiknutí. Na spiknutí se podílí také proruský prezident Miloš Zeman, který bezpodmínečně Babiše podporoval a vydal mu bianco šek k vytvoření vlády. To je důvod, proč se Babiš ani neobtěžoval s nějakým sondováním. Ví, že v okamžiku, kdy získá ministerstva, řídí stát. A pokud vláda nedostane důvěru, vytvoří novou.

A to může zase znova udělat?

Ano, česká ústava to umožňuje. Babiš trvá na tom, že pro svou vládu získá demokratické síly, což by mu dalo fasádu legitimity. O moc se ale dělit nebude. Nikdy v historii československé státnosti neměl nějaký člověk v rukou tolik moci jako Andrej Babiš. On je moderní Leviatan, který uvaří liberální demokracii jako žábu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]