Pavel Šafr: Státní zástupci podpořili mafiánský stát

Premiér Andrej Babiš (repro video.aktualne.cz)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: repro video.aktualne.cz

Každý, kdo spojil svůj protest proti autoritářskému populistovi Andreji Babišovi s obranou nezávislé justice, zažívá nyní prohru.

Pražské státní zastupitelství završilo po deseti dnech svoji tragickou komedii a oznámilo zastavení trestního stíhání předsedy vlády Andreje Babiše pro dotační podvod při stavbě farmy Čapí hnízdo. Styděli se nám to říci, lezlo to z nich jako z chlupaté deky, ale už se k tomu přiznali.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se drží zpátky, aby to nepoškodilo její image a statečnost nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana je něco jako fata morgana. Státní zástupci, na jejichž obranu protestovali lidé na náměstích, podpořili mafiánský stát Andreje Babiše. Jsou od této chvíle jeho pevnou součástí a Babišova moc nyní prudce vzrostla.

Každý myslící člověk v této zemi přitom ví, jak je to s Čapím hnízdem a jak je to s údajnou nezávislostí státních zástupců. Každý ví, že Čapí hnízdo není ojedinělý trestný čin, nýbrž příznak a součást celého obludného systému, v němž postkomunistické mafie rozkrádají evropské dotace a z nich budují svoji mocenskou základnu. Na tento systém nyní státní zástupci dali razítko legality.

Podstatné je, že teď vidíme, že Babiš má tento stát pevně v rukou. Není to důsledek jeho geniality, nýbrž demoralizace české politické, úřednické, právnické i mediální elity, která nemá čest a není odevzdaná principům právního státu. Nebylo moudré vložit osud demokracie a právního státu do rukou žalobců. Proč by zrovna oni měli být statečnější než politici, novináři či vysocí úředníci státu? Jsou prostě jen stejně demoralizovaní, jako většina lidí na exponovaných místech.

Politický problém, kterým je Babišův útok na liberální společnost, nelze ve skutečnosti řešit jinak než politicky. Zastavení trestního stíhání Andreje Babiše je bankrot nepolitické politiky. Ale demokratická politika tím neprohrála. Její čas přichází nyní. Babišův mafiánský stát je nutné porazit ve volbách. A na tom je potřeba pracovat. A to hned.

Důsledky dnešního rozhodnutí budou dalekosáhlé a vážné. Babišova kamarila zcela jistě pochopí zastavení trestního stíhání jako signál, že si může dovolit úplně všechno. Jde opravdu do tuhého.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]