Pavel Šafr: Stydím se za naše ústavní činitele

Eric Drooker

Společné prohlášení ústavních činitelů je mimořádná akce, kterou může opodstatnit jen stav nouze, zásadní ohrožení národních či státních zájmů nebo bezpečnost země.

Naši ústavní činitelé, konkrétně prezident, premiér, předseda Senátu a předseda Poslanecké sněmovny, vydali společné prohlášení, z něhož vyplývá, že tímto stavem nouze či ohrožením národních a státních zájmů je dnes pro Českou republiku návštěva dalajlámy. A asi si máme také myslet, že zásadním nebezpečím pro naše státní zájmy je skutečnost, že se s dalajlámou setkal – a to pouze soukromě – ministr kultury.

Nejvyšší ústavní činitelé České republiky mají potřebu pinoživě přispěchat s patolízalským prohlášením, že by si naši strategičtí partneři neměli proboha myslet, že se snad s dalajlámou tady baví nějaký oficiální představitel státu. Mají potřebu vlézt co nejhlouběji do čínského zadku a ujistit komunistické soudruhy, že zcela pokorně souhlasíme s územní celistvostí Čínské lidové republiky a myslíme si, že státní násilí, likvidace kulturní identity porobených národů, zavírání disidentů a odebírání lidských orgánů politickým vězňům jsou praktiky, s nimiž my Češi bezvýhradně a za prachy rádi souhlasíme.

Je to odporné, hloupé a nedůstojné.

Slušný člověk – a stejně tak slušný stát – se nikdy nemůže deklarativně postavit na stranu brutálního autoritativního režimu proti slabým znásilněným národům. To dělá jenom naprosto nedůstojný šašek.

Stydím se za naše ústavní činitele.

Společné prohlášení ústavních činitelů si můžete přečíst zde:

Ministr kultury Daniel Herman při nedávném setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články