Pavel Šafr: Trump je prezidentem USA. Musíme si na to zvyknout

archiv FORUM 24

Donald Trump, nový prezident Spojených států amerických. | FOTO: archiv FORUM 24

Donald Trump velice ostře rozdělil voliče. Ale rozdělil je tak, že jich měl více. On je dnes legitimním prezidentem Spojených států amerických.

To ovšem vůbec neznamená, že bychom měli jeho politiku populistických sdělení jen tak přijmout a akceptovat. Během kampaně se choval jako šašek a nezbývá nám než čekat, zda se v konfrontaci s novou zodpovědností přibrzdí a zcivilizuje.

Zvolení Donalda Trumpa představuje velký historický předěl, který se zásadně týká i naší situace. Skončila doba, kterou charakterizovalo vítězství Západu ve studené válce. Možná Západ zvítězil až moc a nemá už bohužel na to, aby své vítězství přetavil v dlouhodobější koncept.

Nejde o to, že by měl kdokoli trvat na dvacet pět let starém vítězství ve studené válce, ale o to, že západní svět už není schopen bránit hodnoty, na základě kterých tuto válku vyhrál a díky nimž se dostal až na nejvyšší vrchol civilizační úrovně, jaký byl kdy dosažen.

Trump je sekáč, který se nezakecá. Představuje vládu tvrdé ruky a připomíná křížence Miloše Zemana s Andrejem Babišem. Všichni přívrženci vlády pevné ruky v čele s naším prezidentem a Vladimirem Putinem teď budou plesat.

Naším úkolem je respektovat legitimitu americké volby, ale přitom vůbec nerespektovat jakoukoli nebezpečnou hloupost, která by mohla být přenesena z jeho volební kampaně či z jeho vládnutí k nám do střední Evropy. Spojené státy mají takový politický systém, který Trumpovi nedovolí stát se všemocným diktátorem. Je ale jisté, že Amerika se mění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner