Pavel Šafr v EP: Česko čelí útoku na svobodu a EU ji v tom může podpořit

Pavel Šafr (FORUM 24)

Pavel Šafr | FOTO: FORUM 24

Šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr vystoupil na jednání pracovní skupiny v Evropském parlamentu. Tato skupina shrnula předchozí jednání Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a připravovala průběh plenárního zasedání Evropského parlamentu, které se koná ve čtvrtek. Přinášíme celý text proneseného projevu.

Rád bych poděkoval za možnost vystoupit v Evropském parlamentu v rámci jednání o stavu českých médií, které považuji průlomové.

Naše svoboda je nepochybně na prvním místě odpovědností nás, občanů ČR. Věříme ale, že solidarita našich partnerů v demokratické Evropě je pro naše úsilí při obraně demokracie rovněž důležitá a jsme za ni vděčni.

Česká republika patřila od obnovy demokracie v roce 1989 až do roku 2013 k zemím s nejvyšší mírou nezávislosti médií. Tato situace se prudce změnila v roce 2013, kdy nejsilnější vydavatelství seriózních novin koupil od německé společnosti RBVG z Düsseldorfu domácí magnát v chemickém a zemědělském průmyslu Andrej Babiš se svým holdingem Agrofert.

Rád bych zde zdůraznil, že Andrej Babiš je v naší zemi největším příjemcem evropských dotací.

O Andreji Babišovi se hovoří jako o českém Berlusconim. Chtěl bych poukázat na důležitý rozdíl mezi Berlusconim a Babišem. Silvio Berlusconi měl média primárně jako nástroj byznysu a vydělával v nich peníze. Andrej Babiš naopak v médiích peníze utratil, aby se skrze ně dostal k moci.

Problém je širší o to, že odchod všech západních vydavatelů tisku z českého trhu má závažné důsledky. Byly to totiž profesionální mediální domy s vydavatelskou kulturou. Nástup českých miliardářů na jejich místo způsobil zřetelný úpadek ve standardech žurnalistické práce českých redakcí.

Čeští miliardáři nemají svá média jako svou hlavní podnikatelskou aktivitu, kterou by profesionálně rozvíjeli vzhledem k potřebám veřejnosti, nýbrž jako doprovodný nástroj k prosazování svých podnikatelských i politických cílů.

Hovořili jsme zde o tom, že Česká republika již začala vážný problém s ohrožením nezávislosti médií řešit. Občanská veřejnost se postupně probouzí. Ale hrozí nám, že po příštích volbách bude Andrej Babiš díky své mediální moci předsedou vlády České republiky.

Neobracíme se na EU proto, aby České republice v tomto směru něco nařizovala. Obracíme se na vás proto, aby se o našem problému vědělo. Tato diskuse, kterou vedeme, je ohromnou pomocí pro českou občanskou veřejnost. Děkuji vám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]