Pavel Šafr vyhrál soud s Andrejem Babišem. Babiš má za urážky zaplatit 50 tisíc

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

U Okresního soudu pro Prahu-západ dnes po druhém stání vynesla soudkyně Simona Kačerová verdikt, že Andrej Babiš zasáhl opakovanými urážkami do osobnostních práv šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra. Ten žaloval Andreje Babiše kvůli označení „psychopat“ a „parchant“, jež oligarcha a ministr financí použil v televizním pořadu Interview České televize, ve videorozhovoru na serveru Aktuálně a během celé řady mítinků se svými příznivci. Soudkyně uložila Babišovi, aby Šafrovi uhradil částku 50 tisíc korun jako hmotnou satisfakci.

Eric Drooker

Pavel Šafr žaloval Andreje Babiše v květnu minulého roku poté, co jej Babiš během své cesty po Spojených státech nařkl z toho, že stojí za publikováním kritického článku v prestižním americkém týdeníku Foreign Affairs, a v té souvislosti jej označil za parchanta. Pavel Šafr požadoval po Babišovi satisfakci formou omluvy a finanční náhrady za zásah do osobnostních práv ve výši 100 tisíc korun. Během své výpovědi u soudu však Šafr sdělil, že finanční satisfakci považuje pouze za symbolickou a jeho záměrem je otázat se touto formou na postoj soudu ke skutečnosti, že vrcholný politik a miliardář si dovoluje používat zastrašovací a diskreditující metody, jaké si dosud na české scéně nikdo v této jmenovité a adresné formě nedovolil.

Soudkyně Simona Kačerová v rozsudku neukládá Babišovi povinnost veřejné omluvy se zdůvodněním, že taková omluva by vyslovením obou urážek z úst veřejné osoby znovu zasáhla do práv Pavla Šafra.

Právní zástupce Andreje Babiše Mgr. Martin Urbášek po sdělení rozsudku vyjádřil své zklamání. Je tudíž pravděpodobné, že se Babiš proti rozsudku odvolá. Právní zástupce Pavla Šafra Aleš Rozehnal však svému mandantovi rovněž navrhuje odvolání kvůli dosažení i veřejné ústní omluvy.

Stanovisko Pavla Šafra:

Rozhodnutí soudu, které mi dává za pravdu v tom, že Andrej Babiš urážkami zasahuje do mých osobnostních práv, přijímám částečně s uspokojením, částečně jej musím ještě zvážit se svým právníkem Alešem Rozehnalem.

Smyslem tohoto sporu, který jsem vyvolal, bylo hledání a stanovení hranic, za něž ani tak mocná osoba, jakou je Andrej Babiš, nesmí zajít. Protože před zákonem jsme si jako občané zcela rovni.

Pan Babiš neustále směšuje rovinu veřejné diskuze a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení. Jestliže již déle než dva roky píši, že kumulace jeho politické, ekonomické a mediální moci ohrožuje občanské svobody v naší zemi a těžce poškozuje principy liberálního státu a parlamentní demokracie, tak to činím proto, že mě k tomu vede snaha bránit veřejnost.

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Domnívám se, že se ve společnosti někdo musí pokusit zastavit predátora moci. Je přitom třeba k tomu používat ústavní práva a zákonné prostředky. Tím mám na mysli ústavní právo na svobodu slova a právo obrátit se na nezávislý soud pro ochranu své cti. Označením „psychopat“ se Andrej Babiš snaží – vzhledem k neustálému opakování – nastolit dojem, že každý, kdo se postaví někomu, kdo je silnější, musí být nutně psychicky narušený. Natož když odporuje někomu tak skvělému, jako je právě on, Andrej Babiš. Samozřejmě, že taková snaha Andreje Babiše a jeho zaměstnanců mě poškozuje, znevažuje celou moji veřejnou práci a těžce zasahuje také do mých práv i ve zcela osobní dimenzi. Je věcí občanské i novinářské zodpovědnosti, abychom stanovili každému predátorovi moci jeho hranice a snažili se ho zadržet vždy, když překračuje pravidla férové soutěže, veřejné diskuze a demokratického způsobu provozování politiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]