Pavel v debatě zničil Babiše. Každý, kdo se díval, musel vidět, co je šéf ANO zač

Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel v prezidentské debatě na CNN Prima News. (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel v prezidentské debatě na CNN Prima News. | FOTO: Profimedia

Zlo, obviňování okolí a fistule versus klid, vtip a inteligentní odpovědi. Debata na CNN Prima News jasně ukázala, že v případě střetu Petra Pavla a Andreje Babiše jde o naprosto černobílý spor. Babišův výkon odpovídal tomu, co sledujeme v posledních týdnech. Byla to skutečná tragédie. Prostě proto, že jde o člověka, který chce vyhrát za pomoci jakéhokoli zla, lží a překrucování, ale zároveň ví, že mu ujíždí vlak.

Ono je to vlastně tak trochu po každé další debatě opakování téhož. Andrej Babiš dělá stále dokola dvě věci. Naučil se asi deset narativů, které se snaží dostat do odpovědi na téměř jakoukoli otázku. A v ostatních okamžicích osobně a zle útočí na konkrétní lidi, od novinářů přes vládu po jakékoli kritiky. Sledovat jeho chování je místy k nevydržení.

Andrej Babiš (ANO), Petr Pavel (FORUM 24)

Babiš není schopen říci cokoli pozitivního, neumí se nad nic povznést. A co je vůbec nejhorší, to je to, co Danuše Nerudová nazvala zlem. Jde o člověka, který se za celý svůj život nezastavil před ničím a nezastaví se ani teď. Řekne cokoli, použije cokoli. Na obrazovce se dívá na fotografii sebe sama se stalinistou Josefem Skálou a řekne, že s ním žádnou schůzku neměl. Během jeho vlády zemřely při pandemii zbytečně desítky tisíc lidí a on sdělí, že nijak nechyboval. A tak je to se vším.

A teď Petr Pavel. V některých debatách byl možná příliš úsporný nebo se držel zpátky. Ve středu večer byl naopak jednoznačně ve formě. Babišovi připomněl řadu důležitých věcí, například to, že Agrofert vydělává na drahých potravinách nebo že předseda hnutí ANO měl kolem sebe vždy bývalé estébáky. Přinesl mu také zarámované znění článku 5 Severoatlantické smlouvy, který Babiš zjevně nezná, když odmítl pomoc našim spojencům v případě, že by je napadl nepřátelský stát.

Lze si opravdu těžko představit, že by si po této debatě, při poslechu Babiše a při sledování jeho chování, někdo mohl vážně říct, že takhle vypadá prezident. Takhle nevypadá žádný reprezentant jakékoli civilizované země.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

A nakonec velká pochvala patří moderátorce Terezii Tománkové. Nenechala Babiše generovat ty jeho lživé nesmysly, usměrňovala ho a nedovolila mu utíkat z otázek, i když to je skutečně nevděčný úkol, který není možné zvládnout stoprocentně. Díky ní šlo o debatu, ve které doopravdy něco zaznělo. Z toho, co jsme už viděli, byl tento pořad jasně nejlepší.

Televizní debaty nejspíše rozložení sil obou kandidátů příliš nezmění. To, jaký který z nich ve skutečnosti je, ale ukazují opravdu výmluvně.