Pavel Zeman končí jako nejvyšší státní zástupce. Tlaky byly velké, řekl

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman  (ČTK)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odstupuje z funkce, skončí k 30. červnu. Informaci oznámil na tiskové konferenci vicepremiér Karel Havlíček bez dalších podrobností. Uvedl pouze, že Zeman o konci ve své funkci informoval dopisem vládu.

„V současné době věnuji velký čas odrážení útoků. Tlaky jsou v poslední době poměrně velké. Tento čas bych měl věnovat soustavě státních zastupitelství,“ uvedl na tiskové konferenci Zeman s tím, že zatím zůstane státním zástupcem na nejvyšším státním zastupitelství. Rozhodnutí v něm údajně zrálo delší dobu. Na vývoj kauzy Vrbětice podle něj nebude mít jeho rozhodnutí vliv.

FORUM 24 (archiv)

O konci Pavla Zemana se spekulovalo již delší dobu. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ho dlouhodobě kritizovala. Podle deníku Právo na něj chtěla podat kárnou žalobu. Zemanův konec však šéfku resortu spravedlnosti údajně překvapil.

„Rezignace Pavla Zemana na funkci nejvyššího státního zástupce pro mě byla překvapením. Dozvěděla jsem se o ní dnes ráno, 14. května 2021, z Úřadu vlády. Nicméně jeho rozhodnutí respektuji. Vzhledem k tomu, že jsem rezignaci nejvyššího státního zástupce neočekávala, a nebyla doručena na ministerstvo spravedlnosti, navíc Pavel Zeman do 30. června 2021 zůstává ve funkci,“ uvedla na stránkách ministerstva Benešová. Jméno nového šéfa žalobců zatím neoznámila.

Benešová v minulých dnech Zemanovi vyčítala například jeho komentář ke kauze výbuchů ve Vrběticích. Další záminku k jeho odvolání našla v případu restitucí majetku ve prospěch rodiny Czerninů. Koncem dubna Benešová prohlásila, že údajný Zemanův střet zájmů v této kauze by mohl být i důvodem k jeho odvolání.

Osmačtyřicetiletý Zeman funkci zastává od začátku roku 2011, kdy nahradil Renatu Veseckou. Předtím působil na okresním i krajském státním zastupitelství v Plzni a následně na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, kde byl nejmladším zástupcem ze všech členských zemí.

Zemanovu rezignaci komentovala i jeho podřízená, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová: „Rezignaci pana nejvyššího státního zástupce beru na vědomí, avšak považuji za nutné dodat, že tlaku se nemá ustupovat,“ sdělila Bradáčová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]