Pavel Zeman neuspěl ve výběrovém řízení. Nebude soudcem Evropského soudu pro lidská práva

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman  (ČTK)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl u výběrové komise, nestane se soudcem Evropského soudu pro lidská práva, o což usiloval. Komise zasedla v pátek a podle informací serveru Česká justice Zeman není mezi třemi vybranými uchazeči. Česká republika na místo soudce navrhne tři jiná jména.

Uspěli soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon, soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková a Tomáš Langášek, soudce Nejvyššího správního soudu. „Komisí navržený seznam musí nyní odsouhlasit panel zřízený Výborem ministrů Rady Evropy a poté jej bude schvalovat česká vláda. Soudce pak bude volit Parlamentní shromáždění Rady Evropy,“ popisuje následující postup Česká justice.

Pavel Zeman tak do Štrasburku neodcestuje. Nadále bude jedním z hlavních účastníků kauz premiéra Babiše. Byl to právě Pavel Zeman, kdo z pozice nejvyššího státního zástupce konstatoval, že Andrej Babiš „fakticky i nepřímo vykonává v obchodních korporacích provozujících média rozhodující vliv“. Tím jasně řekl, že premiér je ve střetu zájmů. Současně ale Zeman uvedl, že nebude podávat žalobu.

Současně je to Pavel Zeman, kdo v prosinci loňského roku nařídil znovu otevřít kauzu Čapí hnízdo, ve které Babišovi hrozí až desetileté vězení.

Nejednoznačný postoj, který má Pavel Zeman k zásadním kauzám, kde nejde jen o Andreje Babiše, ale o důvěru v justici České republiky a právní stát, by nejvyššího státního zástupce dost možná diskvalifikoval ve finálním rozhodování Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]