Pavel Zeman selhal v roli obránce pravidel demokratické společnosti. Babiš mu může dát velkou koblihu

ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Ještě před rokem měla část demokraticky a liberálně zaměřených lidí za to, že je třeba podporovat naše státní žalobce. Naivně si mysleli, že jde o jakousi neposkvrněnou entitu, která střeží civilizované poměry v oblasti justice a právního státu.

Iniciativa Milion chvilek tehdy pořádala dokonce demonstrace i na podporu státních zástupců. Skeptičtí pozorovatelé se snažili upozornit, že řada státních zástupců vykazuje podivné rysy a mají tendenci neklást překážky současné moci.

Pavel Hofman

Ve sporu o podobu našeho státu byli státní zástupci ve skutečnosti dosud neutrální a zřejmě v něm neviděli pro sebe téma. To znamená, že nevidí právně problematickou činnost třeba v udělení státní dotace podniku premiéra. Oligarchické uspořádání státu postavené na principu faktické legalizace konfliktu zájmů a zavedení systémové korupce ve státním aparátu jim zřejmě nepřijde divné a považují ho za konformní s ústavním pořádkem republiky.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nasadil dnes tomuto kurzu korunu. Po dnešku jsme otevřeně zemí oligarchickou, kde je rovnost práva před zákonem pouhou chimérou. Pavel Zeman nepodá správní žalobu proti skandálnímu rozhodnutí Středočeského kraje, kterému vládne stranická kolegyně oligarchy Andreje Babiše, protože „nenašel veřejný zájem“ v kauze ovládání novin premiérem. To tedy nejvyšší státní zástupce asi špatně hledal. Mohli bychom si zahrát dětskou hru na přihořívá, přihořívá, hoří…

Středočeský úřad zrušil rozhodnutí města Černošice ohledně konfliktu zájmů premiéra, který ovládá noviny. Konflikt zájmů má totiž jakožto možný přestupek řešit příslušná obec. Je to úsměvné, ale je to tak a černošický úřad pouze plnil svoji zákonnou povinnost, když dal Babišovi pokutu, což středočeský úřad cynicky zrušil.

ČTK

Pavel Zeman nevidí v postižení konfliktu zájmů, který vzniká při vlastnictví či ovládání médií premiérem, žádný veřejný zájem. To je největší absurdita, jakou mohl nejvyšší státní zástupce veřejnosti prostřednictvím svého mluvčího v této kauze sdělit. Češi by se měli za takové rozhodnutí veřejného činitele stydět před takřka celou evropskou politickou reprezentací, která tento konflikt zájmů na rozdíl od Pavla Zemana dobře vidí a o veřejném zájmu v této věci nepochybuje. Babišovo ovládání novin je přitom zjistitelné po každém jejich otevření a přečtení. Je to notorieta, kterou už není třeba dokazovat. Všichni o tom víme.

Jak ze sebe mohou dělat vzdělaní a kultivovaní lidé takové nedůstojné šašky, to je záhada. Vždyť současnou mocenskou garnituru jednou smete čas. Všechny opony, potěmkinské kulisy a fíkové listy budou strženy a zůstane tu jenom holá a nahá pravda. A činy lidí v této pokřivené době budou veřejně posuzovány v konfrontaci s touto nahou pravdou. Tou nahou pravdou je konflikt zájmů Andreje Babiše a hned další pravdou je nepochybný veřejný zájem na tom, abychom této perverzi statečně a zásadově čelili. Ve jménu obrany demokracie, právního státu, odevzdanosti České republice a ve shodě s individuální zodpovědností a občanskou důstojností. To se tu bohužel tentokrát nestalo.

Kdysi Babiš rozdával lidem na ulicích koblihy. Pavel Zeman by měl za svůj „výkon“ jednu takovou koblihu také dostat. Hodně totiž oligarchovi pomohl. A my aspoň víme, že se naše veřejná žaloba zařadila do holdingu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner