Pavlův poradce Richter: Prozápadní prezident nechce rozdělovat společnost

(Pavel Hofman)

FOTO: Pavel Hofman

Tomáš Richter je nejen podnikatel v oblasti lázeňských hotelů, ale také vedoucí osobnost řady občansky angažovaných počinů. Řadu let předsedal Nadačnímu fondu nezávislé žurnalistiky. V kampani Petra Pavla hrál důležitou roli, staral se o její transparentní financování. Nyní nastupuje do kanceláře nového prezidenta.

Euforii asi máte za sebou, Petr Pavel začal po svém zvolení velmi aktivně – volal ukrajinskému prezidentovi, telefonoval s tchajwanskou prezidentkou, případně mluvil o pochybeních v hospodaření na Hradě. Měl jste jako šéf poradců k některým jeho dosavadním krokům výhrady, nebo jste je plně podpořil? 

V první řadě bych chtěl vysvětlit, že šéf poradců v mém podání není rozhodně šéfporadce. Role vedoucího poradního týmu je více manažerská a koordinační. Mojí odpovědností je zajistit takové složení poradního týmu, aby bylo možné připravit odborné a expertní podklady, informace a stanoviska do takové míry, aby se pan prezident mohl kvalifikovaně rozhodnout. Ke každému tématu navíc probíhá velmi živá diskuse u „kulatého stolu“ (zatím ale máme v Hrzánu jen obdélníkový stůl s osmi židlemi) za přítomnosti zvoleného prezidenta. Snažím se, aby pan prezident slyšel většinu názorů napřímo a mohl se ptát a diskutovat. Během diskuse se postupně rodí konsenzuální řešení, které pomáhá panu prezidentovi k jeho finálnímu rozhodnutí. A pokud se ptáte přímo na mé výhrady, tak s čistým svědomím mohu říci, že zatím žádné nejsou. Pokud by se ale v budoucnu nějaké objevily, pak bych je určitě netlumočil přes média, ale snažil bych se je uplatnit výhradně v naší interní diskusi.

Prestiž úřadu za prezidentování Miloše Zemana dost utrpěla, ať už jeho vlastní zásluhou, nebo zásluhou jeho okolí. Často se vydával za hranice, které jsou vymezené pravomocemi prezidenta, některé zvyklosti považoval za „idiotské“. Předpokládám, že vy se budete chtít více řídit pravidly, ať už psanými, či nepsanými. 

Myslím, že nejen samotný Petr Pavel, ale my všichni kolem něho jsme do toho šli především proto, abychom vrátili pravomoci, a hlavně skutečné konání prezidenta zpět do mantinelů ústavy, ústavního pořádku a ústavních zvyklostí. Volební heslo „Řád a klid“ nebylo zvoleno náhodou, ale proto, aby…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články