Pecková, Wollner, Pehe či Etzler: Osobnosti hodnotí výsledek voleb

Dagmar Pecková (Pavel Hofman / se souhlasem autora)

Dagmar Pecková | FOTO: Pavel Hofman / se souhlasem autora

Výsledky parlamentních voleb netrpělivě očekávaly i mnohé osobnosti. Deník FORUM 24 oslovil některé z nich s dotazem, jak vnímají vítězství demokratických koalic a konec nadvlády Andreje Babiše. 

Aktivní podporu koalici SPOLU vyjádřila již v průběhu kampaně operní pěvkyně Dagmar Pecková. Výsledek voleb ji tedy pochopitelně potěšil. „Jsem velmi šťastná, že se opozičním stranám podařily tak dobré výsledky, a nemohu pochopit, že se stále najde tolik lidí, kteří chtějí mít v čele světového korupčníka z protikorupčního hnutí! To mi fakt hlava nebere,“ řekla Pecková pro FORUM 24.

„Doufám přes to všechno, že profesor Fiala bude budoucí premiér. I když je to pozice nezáviděníhodná, protože náprava současného stavu společnosti bude vyžadovat i nepopulární kroky. Nicméně držme si palce,“ dodala světoznámá umělkyně.

Eric Drooker

Co budou výsledky voleb znamenat pro naši zemi, vysvětlil politolog Jiří Pehe. „Volby vyústí do zásadní proměny české politické scény, protože jasné vítězství dvou koalic, které hájí liberální demokracii proti oligarchickému populismu Andreje Babiše, vyústí do jejich společné vlády,“ říká.

„Babiš nebude mít spojence, aby mohl vytvořit většinovou koalici. A nebude schopen vládnout tak jako v roce 2017, kdy ho Miloš Zeman držel u moci bez důvěry. Řekl bych, že je Babiš úplně izolován. Je to konec mocenského bloku Babiš – Zeman,“ je přesvědčen Jiří Pehe.

Velkou radost má z vítězství demokratických koalic Miroslav Etzler. „Rozum vyhrál. Premiér Fiala bude člověk, na něhož budu jako Čech hrdý. Jsem nesmírně šťastný,“ svěřil se populární herec.

Svůj pohled na volební výsledky poskytl i šéf Reportérů ČT Marek Wollner. „Česko se odpíchlo od mravního marasmu, který nás táhl do minulosti, na východ a na Balkán. Je to naděje na obrodu demokracie, právního státu, nezávislých médií. Demokracie je mimo jiné střídání vlád a u nás se to povedlo za pět minut dvanáct,“ myslí si renomovaný novinář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články