Pekarová Adamová: Podmínky pomoci jsou záměrně takové, aby na ni dosáhlo jen minimum poškozených

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: Markéta Pekarová Adamová

„Vláda během koronavirové pandemie posílá do krachu spoustu živnostníků a ohromuje jen řečmi o pomoci a o tom, jak pumpuje částku 1,2 bilionu korun na záchranu trhu. Realita je taková, že zůstává jen u slov,“ říká v obsáhlém exkluzivním rozhovoru pro server EuroZprávy.cz šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní jsou podmínky pomoci záměrně takové, aby na ni dosáhlo jen minimum poškozených firem a živnostníků. Jak také připomněla, i půjčky z programu COVID zatím úřady přiznaly jen zhruba desetině žadatelů, přičemž malé a střední podnikatele z Prahy stát do programu vůbec nezahrnul.

V předmětném obsáhlém rozhovoru pro server EuroZprávy.cz předsedkyně TOP 09 vystoupila nebývale kriticky vůči vládě, když shrnula její největší lapsy, jichž se za stávající zdravotní a ekonomické krize dopustila. Poté, kdy uvedla jejich výčet, celkem logicky vyzvala předsedu vlády spolu s jeho ministrem zdravotnictví k rezignaci.

Pekarová Adamová při kritice vlády brala v potaz výjimečnost situace. Mnohá z „drsných opatření“, k nimž vláda přistoupila, chápe. Pochopení však nemá pro účelové obejití krizového zákona, pokusu omezit pravomoci Parlamentu ve prospěch premiéra, ani pro jeho následné lhaní, že o tom nevěděl. „Tato vláda se odmítá s občany i opozicí dělit o spoustu důležitých dat a informací o pandemické situaci, chce, abychom jí slepě věřili. Zatím ale dělá vše pro to, aby si žádnou důvěru nezasloužila,“ shrnula opoziční politička.

Z uvedených důvodů Pekarová Adamová uvítala rozhodnutí Městského soudu v Praze, který ve čtvrtek zrušil s účinností od pondělí 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, jež omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Také z předmětného soudního výroku podle ní pro Babiše vyplývá nutnost rezignovat. „Pan ministerský předseda Babiš ve svém projevu už dříve řekl, že za svá rozhodnutí hodlá nést zodpovědnost. Měl by být chlap a po čtvrtečním rozhodnutí soudu tu zmiňovanou zodpovědnost i vyvodit,“ doporučila Markéta Pekarová Adamová. S dalšími opozičními stranami se shoduje na tom, že odstoupit by měl i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Opravdu už nevím, co by se muselo stát, aby usoudil, že je čas rezignovat,“ řekla serveru EuroZprávy.cz na ministrovu adresu.

Přiléhavá slova nalezla i pro Babiše a jeho mocenského spojence Miloše Zemana, a to zejména ohledně přístupu obou jmenovaných k základním lidským svobodám. „Není příliš překvapivé, že pan prezident Zeman i pan premiér Babiš, kteří se uměli velmi dobře zařídit i za minulého režimu, postrádají elementární respekt k těm nejzákladnějším lidským svobodám, jakým svoboda pohybu bezesporu je,“ uvedla do souvislostí netečnost, s jakou se oba zmínění populisté vyslovili pro uzavření vnitřních hranic České republiky. „U autoritářů, jakým je i premiér Babiš, je chuť omezovat svobody vždycky velká. Musíme být obezřetní,“ varovala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]