Pekarová Adamová: Podporuji demokratickou opozici, kterou Orbán oslabuje. S premiérem jsme si to vyjasnili

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) (se souhlasem TOP 09)

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) | FOTO: se souhlasem TOP 09

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chtěla v příspěvcích na sociálních sítích především vyjádřit podporu demokratické opozici v Maďarsku, kterou Viktor Orbán dlouhodobě oslabuje. S premiérem Petrem Fialou (ODS) už prý o tom hovořila. Řekla to v rozhovoru pro deník FORUM 24. Za svá slova to v uplynulých dnech schytala od řady opozičních politiků i exprezidenta Václava Klause.

Předseda SPD Tomio Okamura vás ve svém středečním projevu ve sněmovně urážel. Několikrát naopak vychvaloval poslance SPD Jaroslava Baštu, kterého označil za „jediného politického vězně ve sněmovně a hrdinu“. Mohla byste na jeho slova reagovat?

()

Předrevoluční působení pana Jaroslava Bašty si zaslouží uznání, nicméně po roce 1989 byl mimo jiné členem vlády Miloše Zemana. Během akce čisté ruce byl natolik úspěšný, že jej pro jeho schopnosti Zeman z vlády vyhodil. V posledních letech pan Bašta dává s oblibou rozhovory dezinformačním proruským serverům, kde nemá problém s tím hovořit o škodlivosti ideálů Václava Havla v naší zahraniční politice. Nemyslím, že je v současné situaci vhodné uvádět pana Baštu za následováníhodný vzor.

Tomio Okamura vás kritizoval také za to, že jste nepodepsala Chartu 77. Co jste tehdy dělala?

Každý má možnost, mimo jiné na stránkách poslanecké sněmovny, ověřit si, v jakém roce jsem se narodila. Tento výrok je pouhou ukázkou toho, jaký má předseda Okamura vztah k ověřování faktů. Musím se tedy smát a panu Okamurovi vzkazuji, že se omlouvám, ale nepodepsala jsem dokonce ani Několik vět, protože jsem sice už na světě byla, ale ještě neuměla psát.

Jak hodnotíte středeční dlouhý projev expremiéra Andreje Babiše v poslanecké sněmovně?

Pan poslanec Babiš s oblibou nazývá poslaneckou sněmovnu žvanírnou. Přitom jeho projev byl sice dlouhý, ale žádné konkrétní podněty nepřinesl. Znělo to, jako by naše vláda, která byla jmenována před necelým měsícem, mohla za všechny problémy současného světa. Byla to jeho vláda, která tu vládla v posledních dvou volebních obdobích.

Andrej Babiš se ve svém projevu pustil do vašeho ministra Vlastimila Válka. Prohlásil, že by si měl pořídit tlumočníka do češtiny, protože mu nikdo nerozumí. Není to zrovna z jeho strany trochu úsměvné?

Potrefená husa kejhá nejvíc. Andrej Babiš mluvil i o tom, že by Vlastimila Válka z jeho funkce hned vyhodil. Možná právě proto se v jeho vládě vystřídalo pět ministrů zdravotnictví. Pan ministr Válek má jako špičkový odborník jasnou představu, jak by mělo české zdravotnictví vypadat a jak by se měla zlepšovat zdravotnická péče. Jsem přesvědčena o tom, že ji bude v nadcházejících letech nejenom schopen lidem vysvětlit, ale především uvádět do praxe. Důvěru všech koaličních partnerů pro své kroky má.

V předchozích dnech jste se na sociálních sítích obula do maďarského premiéra Viktora Orbána. Mnoho politiků vás za to zkritizovalo. Byla taková slova – z pozice předsedkyně poslanecké sněmovny – namístě?

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Chtěla jsem především vyjádřit podporu demokratické opozici v Maďarsku, kterou Viktor Orbán dlouhodobě oslabuje. O tom, jaký má maďarský premiér postoj k demokracii a svobodě, nejlépe svědčí, že vyjádřil soustrast kazašskému prezidentu Tokajevovi nad oběťmi demonstrací. „Zapomněl“ však dodat, že do demonstrantů bylo bez varování stříleno, a to i do zcela nevinných lidí.

Hovořila jste o tom s premiérem Petrem Fialou?

S panem premiérem jsme na toto téma hovořili a postoj jsme si společně vyjasnili.

Bývalý prezident Václav Klaus vás za slova na adresu Viktora Orbána vyzval k rezignaci. Co byste mu vzkázala?

Nemá smysl se pouštět do mediálních přestřelek, a už vůbec ne s panem Klausem.

Médii v posledních dnech rezonuje také cesta poslance z hnutí STAN Jana Farského do USA. I přes avizovanou více než půlroční neúčast ve sněmovně si ale plánuje ponechat svůj mandát. Objevují se názory, že by měl rezignovat. Co si myslíte vy?

Chápu dilema kolegy Farského, který nechce složením poslaneckého mandátu zklamat důvěru svých voličů. Rozhodnutí i odpovědnost za něj je ovšem na poslaneckém klubu hnutí STAN.

V jednacím sále poslanecké sněmovny se po vašem nástupu do funkce objevila vlajka Evropské unie. Zaznamenala jste už nějaké kritické názory?

Už v programu koalice SPOLU jsme deklarovali jednoznačnou orientaci České republiky na Západ. Členství v EU pro nás nemá alternativu. Konkrétně Evropská unie pro nás představuje jedinečnou příležitostí, jak naši geopoliticky exponovanou, tranzitní a exportně orientovanou zemi ukotvit v evropském prostoru a posilovat její prosperitu. Vlajka umístěná v sále je symbolem toho, že to myslíme vážně. Samozřejmě se z okruhu těch, kterým naše členství nevyhovuje, ozývá i kritika, ale na to jsem zvyklá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia[email protected]