Pekarová Adamová: Události v USA nejsou náhodné, jsou vyústěním politiky, které jsme svědky i u nás

Fotografie z útoku davu na washingtonský Kapitol (profimedia.cz)

Fotografie z útoku davu na washingtonský Kapitol | FOTO: profimedia.cz

Trumpovi příznivci včera barbarsky obsadili Kapitol, útok si vyžádal čtyři oběti a ve videu, které mělo řádění ukončit, vzkázal Trump rebelům, že jsou výjimeční. Trump tak novému prezidentovi přenechává Ameriku v docela jiném stavu, než jí přebíral on sám. „Je to nesmírná hanba, kterou se bývalému prezidentovi již těžko kdy podaří smýt,“ reagoval Ivan Bartoš. Jak se k situaci postavili čeští politici?

Ve večerních hodinách vyzvala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová předsedu vlády Andreje Babiše k odsouzení chování Donalda Trumpa. „Žádám Vás o jednoznačné odsouzení počínání Donalda Trumpa po vzoru ostatních evropských státníků,“ požádala premiéra. „Vaše ‚Nikdy neodstoupím, nikdy‛ v kombinaci s červenou kšiltovkou jinak může vypadat, že s ním sympatizujete, a to by ČR poškodilo.“

Babišův marketingový tým v čele s Markem Prchalem reagoval změnou premiérovi profilové fotky. „Dobré ráno, Máro,“ zavtipkoval europoslanec Jiří Pospíšil.

Amerika je nyní rozdělena na dva extrémy. Příznivci Trumpa jsou přesvědčeni, že byly volby zfalšované.

FORUM 24 (archiv)

Trump ale volby odsoudil ještě předtím, než vůbec propukly. Vlastně to není poprvé, co se ohání zfalšovanými volbami. Bez důkazu označil volby za zfalšované i při primárkách s Tedem Cruzem. Z včerejšího incidentu by se měly poučit nejen Spojené státy.

Situace otřásla všemi napříč politickými stranami. Odsoudit je musel naprosto každý. „Obrázky z Kapitolu jsou šokující. Násilí musí každý normální člověk odsoudit. USA jsou dlouho v hluboké politické a společenské krizi. To si musel každý uvědomit nejpozději během obřích násilností kolem hnutí BLM. Cesta ven je nemožná, pokud se bude dál vyostřovat kulturní válka,“ konstatoval poslanec za ODS Jan Skopeček.

„Ačkoliv jsem fanda demokratů, přeji republikánům, aby se z hrůzy, kterou převedl jejich prezident, co nejdříve vzpamatovali,“ napsal poslanec Ondřej Veselý z ČSSD.

„Po včerejšku ví celé Spojené státy, co se může stát, když kandidát, který prohrál volby, neuzná svou prohru a poštvává své přívržence k narušování demokratických procesů. Je to nesmírná hanba, kterou se bývalému prezidentovi již těžko kdy podaří smýt,“ reagoval předseda Pirátů Ivan Bartoš. Navíc volby nedopadly ani tak těsně. Nový americký prezident Joe Biden vyhrál o 38 volitelů a 7 milionů hlasů.

A není jediný, kdo situaci odsoudil. „To, co se včera odehrálo ve Washingtonu, bylo jasným pošlapáním důstojnosti demokratických institucí. Společnost je, a to nejen v USA, výrazně rozdělená, a celá řada lidí je frustrovaná z nekončící koronavirové situace. Ani to ale nikomu nedává právo se chovat jako divoká zvěř,“ odsoudil situaci senátor Jiří Drahoš.

Koronavirová situace se netýká jen USA, ale i nás. Stejně tak, jako politická situace, která může být v lecčem podobná. „Sleduji události v Americe, ale mé myšlenky samy přeskakují k nám do Česka a naší budoucnosti. Demokracie a prověřené výsledky demokratických voleb musí být respektovány. Je velmi důležité, že lídři koaličních i většiny opozičních parlamentních stran u nás to dnes potvrzují,“ napsal předseda senátu Miloš Vystrčil.

Situace může být podobná například v tom, jak nepostradatelnou roli hraje demokracie, jejíž důležitost vyzdvihla i Markéta Pekarová Adamová. „Události v USA nejsou náhodné, jsou vyústěním politiky, které jsme svědky i u nás. Proto je potřeba neustále říkat, že není normální lhát, není normální mluvit o vyhubení novinářů a není normální mluvit o Sněmovně jako o ‚žvanírně‛. Normální je ctít demokracii a její pravidla,“ napsala na twitteru.

A spojitostí je víc. Například ta, že se na nás včera v americkém Kapitolu nezapomnělo, ač o tom rebelující pravděpodobně neměli ani tušení. Internet obletěla fotografie busty Václava Havla s čepicí s nápisem „Make America great again“. Jak smutný pohled…

U Václava Havla zůstaneme i v závěru, konkrétně u jeho projevu na Konferenci o nenávisti, která se konala v Oslu roku 1990. „Pro nenávidějícího je příznačná vážná tvář, velká urážlivost, silná slova, křik, naprostý nedostatek schopnosti odstoupit sám od sebe a nazřít vlastní směšnost.“ Jen málo věcí by totiž dokázalo charakterizovat současnou situaci tak jako tento výrok Václava Havla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]