Schodek 500 miliard, který si vláda schválila v pondělí večer s novelou zákona o státním rozpočtu na letošní rok, je podobně netransparentní a nepodložený jako ten loňský. „320 miliard je schválený rozpočet a 85 dopad daňového balíčku. Zbytek asi dýško. Marnost,“ kritizovala vládní počty předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Vláda se dnes sejde s opozicí. Pekarová Adamová k tomu v pondělním pořadu České televize Události, komentáře vyjádřila naději, že už nepůjde o pouhou parodii jednání, jako tomu bylo doposud, ale že vláda přistoupí na návrhy nejen opozice, ale i nejrůznějších sdružení, a zajistí například možnost testování v lékárnách a na pracovištích. Stát by také měl otevřít obchody a zajistit pro jejich personál respirátory FFP2, bude prosazovat opozice.

Neschopný mikromanažer Babiš chtěl odpovědnost přehodit na kraje. Lidé už ničemu nevěří, zaznívá z opozice
číst článek »Předsedkyně TOP 09 ve zmíněném pořadu, v jehož závěru se připojila i ministryně financí Alena Schillerová, vytkla vládě neefektivní stát v době pandemie a špatné hospodaření. „Vázne činnost složek státu, které si ze svých daní draze platíme. Jsou schopni nechat týden ležet vakcíny na skladě místo toho, aby se s nimi očkovalo. Vláda by se měla zpovídat z toho, jak boj s pandemií řídila doposud a nakolik případně mohla zamezit smrti 18 000 lidí,“ jmenovala šéfka opoziční strany namátkou.
Zopakovala také výtky k pandemickému zákonu, který se nesmí stát zástěrkou pro žádný „jiný nouzový stav.“ Ten by totiž byl problematický z hlediska ústavnosti, protože v podobě, jak jej navrhuje vláda, dává příliš mnoho pravomocí ministerstvu a vládě bez kontroly sněmovny.
Babišovu kabinetu Pekarová Adamová vytkla to, že dohání a reaguje, ale není proaktivní. „Nebýt tlaku hejtmanů a opozice, pandemický zákon by vůbec neřešila. Rozpadla se jim koalice – to je prvopočátek celého problému,“ poznamenala šéfka TOP 09 v narážce na to, že vláda už 10 dnů věděla, že přišla o podporu komunistů, ale tuto skutečnost nereflektovala. „Až po čtvrtečním hlasování začali v pátek na ministerstvu zmateně řešit, co by mohli udělat, a až o víkendu začali oprašovat zákon, který tam mnohé měsíce ležel a o němž věděli, že jej opozice kritizuje,“ dodala.
Ministryně financí se připojí do Událostí komentářů a s úsměvem prohlásí, že je schválen deficit 500 miliard. Ti, co jej budou splácet, se smát nebudou.
A jak k číslu došla? 320 + 85 je prý 500.
320 mld. = schválený rozpočet a 85 dopad daň. balíčku. Zbytek asi dýško. Marnost.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 15, 2021
Schillerová nad opozicí navrhovaným odškodňovacím zákonem dříve mávla rukou s námitkou, že by stál stovky miliard korun a nelze jej ufinancovat. To ale není pravda. „Stál by desítky miliard, a nahradil by stávající covidové programy ministerstev, které jsou schválně napsané tak, aby na ně živnostníci často ani nedosáhli, a pokud ano, peníze z nich dostávají až s mnohaměsíčním zpožděním,“ vyvracela Pekarová Adamová zjevnou lež Babišovy ministryně s tím, že cílem návrhu opozice je plná náhrada fixních nákladů.

Doležal, Šafr, Němcová nebo Obrana před Babišem. Podporujte žurnalistiku čtením!
číst článek »S pětisetmiliardovým schodkem pak Schillerová podle šéfky TOP 09 střílí od boku, neboť nemá reálná čísla. „Nikde není ani snaha o úspory. My bychom určitě nenabírali další úředníky, jak se děje teď,“ poznamenala s tím, že se stát, ač v minulých letech nabral tisíce úředníků, nezefektivnil, a když jej teď lidé potřebují, je pomalý. Pekarová Adamová vidí možnost dosáhnout až 10 procent úspor. „Potřebujeme bezplatné FFP2 pro rizikové skupiny, mezi něž senioři patří, a ne, abychom jim propláceli cesty vlakem a autobusem, to je na hlavu postavené,“ dává příklad účelného výdaje na úkor starého předvolebního dárečku.
V pondělí večer schválené navýšení schodku na 500 miliard označila předsedkyně opoziční strany za neopodstatněné. Jestliže výpadek spojený se zrušením superhrubé mzdy bude činit 90 miliard a dalších 30 miliard půjde na zvýšený kompenzační bonus a odměny zdravotníkům, zbývá do vládou schváleného schodku dalších více než 90 miliard korun.
„Vláda opět navyšovala schodek bez toho, aby jasně podložila účel výdajů,“ poznamenala k bezmála stomiliardové „vatě“ a připomíná, že opozice už v zárodku rozpočtu požadovala po vládě, aby jeho návrh stavěla na reálných číslech. „Vláda to odmítla a nyní nese důsledky svého tvrdohlavého rozhodnutí,“ připomněla s tím, že Schillerová podobně střílela od boku už loni, kdy vláda natřikrát navyšovala schodek, nakonec na 500 miliard, z nichž ale více než 130 miliard vůbec nebylo využito. „Jen si dělali takzvanou vatu a tentokrát to dělají znovu a opět bez toho, aby to bylo jasně podložené,“ vytkla návrhu netransparentnost.