Pekarová Adamová: Vláda si do schodku půl bilionu započítala i vatu 90 miliard

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (web TOP 09)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: web TOP 09

Schodek 500 miliard, který si vláda schválila v pondělí večer s novelou zákona o státním rozpočtu na letošní rok, je podobně netransparentní a nepodložený jako ten loňský. „320 miliard je schválený rozpočet a 85 dopad daňového balíčku. Zbytek asi dýško. Marnost,“ kritizovala vládní počty předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda se dnes sejde s opozicí. Pekarová Adamová k tomu v pondělním pořadu České televize Události, komentáře vyjádřila naději, že už nepůjde o pouhou parodii jednání, jako tomu bylo doposud, ale že vláda přistoupí na návrhy nejen opozice, ale i nejrůznějších sdružení, a zajistí například možnost testování v lékárnách a na pracovištích. Stát by také měl otevřít obchody a zajistit pro jejich personál respirátory FFP2, bude prosazovat opozice.

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

Předsedkyně TOP 09 ve zmíněném pořadu, v jehož závěru se připojila i ministryně financí Alena Schillerová, vytkla vládě neefektivní stát v době pandemie a špatné hospodaření. „Vázne činnost složek státu, které si ze svých daní draze platíme. Jsou schopni nechat týden ležet vakcíny na skladě místo toho, aby se s nimi očkovalo. Vláda by se měla zpovídat z toho, jak boj s pandemií řídila doposud a nakolik případně mohla zamezit smrti 18 000 lidí,“ jmenovala šéfka opoziční strany namátkou.

Zopakovala také výtky k pandemickému zákonu, který se nesmí stát zástěrkou pro žádný „jiný nouzový stav.“ Ten by totiž byl problematický z hlediska ústavnosti, protože v podobě, jak jej navrhuje vláda, dává příliš mnoho pravomocí ministerstvu a vládě bez kontroly sněmovny.

Babišovu kabinetu Pekarová Adamová vytkla to, že dohání a reaguje, ale není proaktivní. „Nebýt tlaku hejtmanů a opozice, pandemický zákon by vůbec neřešila. Rozpadla se jim koalice – to je prvopočátek celého problému,“ poznamenala šéfka TOP 09 v narážce na to, že vláda už 10 dnů věděla, že přišla o podporu komunistů, ale tuto skutečnost nereflektovala. „Až po čtvrtečním hlasování začali v pátek na ministerstvu zmateně řešit, co by mohli udělat, a až o víkendu začali oprašovat zákon, který tam mnohé měsíce ležel a o němž věděli, že jej opozice kritizuje,“ dodala.

Schillerová  nad opozicí navrhovaným odškodňovacím zákonem dříve mávla rukou s námitkou, že by stál stovky miliard korun a nelze jej ufinancovat. To ale není pravda. „Stál by desítky miliard, a nahradil by stávající covidové programy ministerstev, které jsou schválně napsané tak, aby na ně živnostníci často ani nedosáhli, a pokud ano, peníze z nich dostávají až s mnohaměsíčním zpožděním,“ vyvracela Pekarová Adamová zjevnou lež Babišovy ministryně s tím, že cílem návrhu opozice je plná náhrada fixních nákladů.

Knihy Free Czech Media (FCM)

S pětisetmiliardovým schodkem pak Schillerová podle šéfky TOP 09 střílí od boku, neboť nemá reálná čísla. „Nikde není ani snaha o úspory. My bychom určitě nenabírali další úředníky, jak se děje teď,“ poznamenala s tím, že se stát, ač v minulých letech nabral tisíce úředníků, nezefektivnil, a když jej teď lidé potřebují, je pomalý. Pekarová Adamová vidí možnost dosáhnout  až 10 procent úspor. „Potřebujeme bezplatné FFP2 pro rizikové skupiny, mezi něž senioři patří, a ne, abychom jim propláceli cesty vlakem a autobusem, to je na hlavu postavené,“ dává příklad účelného výdaje na úkor starého předvolebního dárečku.

V pondělí večer schválené navýšení schodku na 500 miliard označila předsedkyně opoziční strany za neopodstatněné. Jestliže výpadek spojený se zrušením superhrubé mzdy bude činit 90 miliard a dalších 30 miliard půjde na zvýšený kompenzační bonus a odměny zdravotníkům, zbývá do vládou schváleného schodku dalších více než 90 miliard korun.

„Vláda opět navyšovala schodek bez toho, aby jasně podložila účel výdajů,“ poznamenala k bezmála stomiliardové „vatě“ a připomíná, že opozice už v zárodku rozpočtu požadovala po vládě, aby jeho návrh stavěla na reálných číslech. „Vláda to odmítla a nyní nese důsledky svého tvrdohlavého rozhodnutí,“ připomněla s tím, že Schillerová podobně střílela od boku už loni, kdy vláda natřikrát navyšovala schodek, nakonec na 500 miliard, z nichž ale více než 130 miliard vůbec nebylo využito. „Jen si dělali takzvanou vatu a tentokrát to dělají znovu a opět bez toho, aby to bylo jasně podložené,“ vytkla návrhu netransparentnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články