Pekarová hovořila s Čaputovou o prioritách vlády. Na řadě věcí se shodly

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) (se souhlasem TOP 09)

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) | FOTO: se souhlasem TOP 09

O prioritách nové české vlády hovořila dnes předsedkyně české poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou během své návštěvy Bratislavy. Česko a Slovensko má podle šéfky sněmovny shodný postoj mimo jiné k jaderné energii.

“Probraly jsme témata priorit naší vlády. Patří mezi ně řada věcí, v nichž se shodneme, ať už v oblasti boje s klimatickou změnou nebo v oblasti návratu zahraniční politiky k ochraně lidských práv,” řekla novinářům Pekarová Adamová, která se dopoledne setkala také se slovenským premiérem Eduardem Hegerem.

“Celou řadu věcí vnímáme podobně. Význam ukotvení našich zemí v Evropské unii a NATO, podporu lidských práv ve světě, nebo například nutnost reakce na klimatické změny. Děkuji za inspirativní setkání,” reagovala Markéta Pekarová Adamová. Čaputová po jednání vyjádřila na sociální síti potěšení v souvislosti s posilujícím poutem mezi Českem a Slovenskem.

Politici v obou zemích podle šéfky sněmovny mají za to, že se musejí zabývat vyššími cenami energií pro obyvatele a podnikatele. Shodu vidí také v postoji k atomové energii. “Musíme se vypořádat s tím, jak v našich zemích uspořádat energetický mix, aby byl vyhovující k přírodě. Shodneme se, že jádro je pro nás prioritou. Je to jedno z našich společných témat i v rámci Evropské unie, určitě bude i pro nás v rámci předsednictví Evropské unie, které nás čeká v příštím pololetí,” řekla.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Pekarová Adamová přijela na dvoudenní návštěvu Slovenska v pondělí, kdy jednala s šéfem slovenského parlamentu Borisem Kollárem a ministrem zahraničí Ivanem Korčokem.

“Naše vztahy jsou velmi vřelé, přátelské a není to jen tradicí, co nás sem na Slovensko jako představitele české vlády, případně parlamentu vždy vede na první zahraničí cestu,” uvedla šéfka sněmovny.

Pekarová Adamová vyjádřila lítost v reakci na dřívější oznámení prezidenta Miloše Zemana, že nehodlá obnovit schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice. “Za zahraniční politiku zodpovídá vláda. Určitě je dobrá spolupráce jednotlivých institucí v zájmu nás všech. Mě mrzí, že k ní nebude evidentně docházet ve všech úrovních,” řekla. Nekomentovala přitom Zemanovy výroky obsahující kritiku jejího vyjádření na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána. Na facebooku Pekarová Adamová dříve napsala, že Češi už ve volbách vyhnali svého premiéra Andreje Babiše a že pevně doufá, že se totéž povede i Maďarům s Orbánem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články