Peking je přesvědčený, že dekadentní Západ se rozpadá a disciplinovaný Východ sílí

(Archiv)

FOTO: Archiv

„Po konci studené války v roce 1989 propadl Západ i velká část Východu přesvědčení, že dějiny skončily, na ideologii nezáleží a napříště bude vše jen otázkou efektivní ekonomické spolupráce v rámci všeobjímající globalizace. V posledních letech se z této příliš optimistické iluze svět probouzí a zjišťuje, že dějiny neskončily a ideologie i geopolitika jsou stále velmi mocné síly,“ vysvětluje Martin Hála z Katedry sinologie FF UK, zakladatel analytického webu Sinopsis.

Souvisí podle vás vzrůstající čínský tlak na Tchaj­-wan s ruskou invazí na Ukrajinu?
Čínské manévry kolem Tchaj-wanu jsou druhou stranou téže mince, na jejíž první straně stojí ruská agrese na Ukrajině. V obou případech jde o snahu změnit mezinárodní uspořádání silou. V ruském případě se to již projevilo činem, v čínském případě zatím jen deklarovaným úmyslem. Přímá koordinace mezi oběma aktivitami asi neexistuje, jen shoda na obecné úrovni, vyjádřená například společnou rusko-čínskou tzv. olympijskou deklarací ze 4. února.

Měla by případná čínská invaze na Tchaj-wan potenciál odstartovat velký mezinárodní konflikt, nebo i třetí světovou válku?
Ano, čínská invaze na Tchaj­-wan by způsobila ještě větší globální rozvrat než ruská na Ukrajinu, a mohla by snadno přerůst v širší, možná i celosvětový konflikt. Obě území mají strategickou polohu. Ukrajina je bránou do Evropy a Tchaj-wan branou do Tichého oceánu, a obě mají také značný hospodářský význam. Ukrajina jako světová obilnice a Tchaj-wan jako bašta elektronického průmyslu a zejména jeho nejpokročilejšího odvětví, které reprezentují vyspělé polovodiče. Invaze na Tchaj-wan by tak vedla nejen k výpadkům v dodavatelských řetězcích na ostrově samotném, ale i v Číně, což by mělo pro světovou ekonomiku katastrofální důsledky.

Představuje Tchaj-wan pro čínský režim nějakou hrozbu?
Tchaj-wan nepředstavuje hrozbu pro Čínskou lidovou republiku, snad s výjimkou příkladu úspěšné „čínské“ společnosti budované na demokratických principech. Ovládnutí Tchaj-wanu je pro Peking záležitostí prestiže a legitimity u vlastního obyvatelstva, ale také strategickým krokem k expanzi do Tichého oceánu, případně…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články