Ukrajina v pátek představila novou zbraň domácí výroby, která má podle ní dolet až 700 kilometrů a kterou označuje za dron-střelu. Informovala o tom agentura Reuters, která poznamenala, že rakety dosud dodané Západem k obraně před ruskou vojenskou agresí mají deklarovaný dolet ani ne poloviční. Ukrajinská zbraň se jmenuje Peklo a ozbrojeným silám byla v pátek dodána jejich první várka, napsal na sociální síti X prezident Volodymyr Zelenskyj.
Hlava státu připojila na sociální síti video, na němž je vidět řada těchto zbraní vystavených na podstavcích. Jsou více než metr dlouhé, s malými křídly na obou stranách a dvěma ocasními plochami, popsal Reuters. Mohou dosáhnout rychlosti 700 kilometrů v hodině, řekl podle agentury novinářům zástupce ukrajinské státní zbrojovky Ukroboronprom na ceremonii, kde byly drony-střely oficiálně předány armádě.
The "Peklo" (Hell) drone-missile — our Ukrainian weapon with proven combat effectiveness. Today, the first batch was delivered to our Defense Forces. The mission now is to scale up production and deployment.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 6, 2024
I am grateful to everyone involved in our defense production, whose… pic.twitter.com/MjIcWHgouZ
Detaily o zbrani ukrajinští představitelé nezveřejnili a jak podotkl Reuters, neposkytli zatím ani důkazy o jejím doletu nebo rychlosti. Ukrajinci obecně zveřejňují jen málo podrobností o svém zbrojním průmyslu, neboť nechtějí, aby se informace dostaly k nepřátelskému Rusku. Ukrajinský ministr pro strategický průmysl Herman Smetanin v listopadu řekl Reuters, že dron-raketu lze připodobnit ke střele s plochou dráhou letu, která letí nízko po naváděné dráze a obvykle pomaleji než je rychlost zvuku.
Rusko během své invaze použilo tisíce střel a útočných dronů proti Ukrajině, píše Reuters a dodává, že Kyjev usiluje o to, aby byl schopen údery vracet. Jeho spojenci mu však až donedávna neumožňovali používat jimi dodané střely k úderům do hloubi ruského území. Nedávno Ukrajina dostala svolení od Washingtonu a Londýna používat americké rakety ATACMS a britské střely Storm Shadow k úderům hlouběji v Rusku. Například deklarovaný dolet ATACMS je něco málo přes 300 kilometrů, dodal Reuters.
Ukrajina tak podle něj vysílá na ruské území výbušninami napěchované bezpilotní letouny, které jsou schopny doletět až 1000 kilometrů hluboko do Ruska.
Dron-střela Peklo je druhou zbraní podobného typu, o které Kyjev v poslední době veřejně informoval. Letos v srpnu Zelenskyj poprvé hovořil o úspěšném použití zbraně Paljanycja, která má proudový pohon a podle médií jde o zbraň mezi střelou a dronem, která by mohla mít dolet stovky kilometrů. Zelenskyj v létě hovořil také o úspěšném testu první ukrajinské balistické střely. Podrobnosti tehdy nesdělil.
Cílem je nyní podle ukrajinského prezidenta rozšířit výrobu a nasazení dronů-střel Peklo. Tato zbraň byla už pětkrát úspěšně použita a byla uvedena do sériové výroby, napsala agentura Ukrinform.
Rakety budou mluvit samy za sebe
Americký prezident Joe Biden už minulý měsíc povolil Ukrajině použít Spojenými státy dodané rakety dlouhého doletu proti cílům na ruském území. Tehdy o tom informoval deník The New York Times i agentura Reuters. Rozhodnutí končící Bidenovy administrativy přišlo zhruba dva měsíce před nástupem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který se funkce ujme 20. ledna příštího roku.
„Dnes se v médiích hodně mluví o tom, že jsme dostali povolení podniknout příslušné kroky. Ale údery se neprovádějí slovy. Takové věci se neoznamují. Rakety budou mluvit samy za sebe. Budou. Sláva Ukrajině,“ reagoval následně na zprávy o použití raket proti cílům na ruském území ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém proslovu. V něm zároveň řekl, že je vděčný všem spojencům, kteří Ukrajinu podporují pomocí systémů protivzdušné obrany a raketami.
„Tohle je skutečné globální úsilí,“ řekl Zelenskyj s tím, že každý ruský útok na Ukrajinu dokazuje, jak je důležité, aby partneři nenechávali systémy jako Patriot a další ležet nečinně ve skladech. „Aby je místo toho poskytli těm, kteří vědí, jak chránit životy, a naléhavě je potřebují. Stále jsme od našich spojenců neobdrželi všechny potřebné systémy. Ale nadále pracujeme na dosažení tohoto cíle. Jakmile budou tyto systémy zavedeny, naše schopnost odrážet útoky bude mnohem silnější,“ dodal v druhé polovině listopadu ukrajinský prezident.